Hrady a zámky otevírají brány. Lákají na děsivá tajemství i hudební festival

Redakce

Nového kabátu se brzy dočká Zámek Světlá nad Sázavou. Pod taktovkou nových majitelů začaly rekonstrukce, které by měly objekt vrátit do stavu předtím, než se na něm nepříznivě podepsali představitelé bývalého režimu. Krome Expozice historického evropského skla, která je na zámku od loňska, se můžete těšit na novou výstavu historických hodin, zbraní, obrazů a soch. A zámecký park bude už podruhé patřit stěhovavému hudebnímu festivalu Sázavafest, který v srpnu oslaví 15. narozeniny. 

Zámecký klip Celeste Buckingham

Podobný osud potkal i další historický objekt Posázaví – hrad Ledeč nad Sázavou. Původně gotický hrad z 13. století zažil požár i přeměnu v administrativní centrum Československých státních lesů. Také Ledeč má nové soukromé správce, kteří pro letošní sezónu přichystali dva čerstvé prohlídkové okruhy. Jeden se týká děsivého tajemství z roku 1509 a druhý netradičně představí retro byt  z 50. let 20. století. Hrad už má i novou fasádu a v jeho prostorách se bude letos poprvé 13. června konat Muzejní noc

Prohlídku přímo od zámeckého pána si můžete užít na Novém zámku Kostelec nad Orlicí. Musíte si ale pospíšit, protože majitel památky Rudolf Kinský se v roli průvodce objeví 2. května pouze ve třech termínech. Právě rodina Kinských drží nad objektem ochranou ruku a pomohla mu navrátit lesk i poté, co se z něj v roce 1948 stal Výzkumný ústav pro chov prasat. Pokud na vás nezbydou vstupenky, můžete si zajít na výstavu nově zahájenou Výtvarné jaro v Galerii Kinských nebo si prohlédnout některou ze stálých zámeckcých expozic. (kar)