České hrady.cz se rozloučily pokřikem „nic složitýho“

Marek-Bartos

Tak, vážení, a je to tady. Léto se lehce přehýbá přes okraj a bere s sebou i festivalovou sezonu. Jeden z posledních prázdninových, finální zastávka festivalu České hrady.cz, se konala tento víkend ve slezském Hradci nad Moravicí. Fanouškům hrála česko-slovenská jistota: Wohnout, Aneta Langerová, Horkýže Slíže nebo Monkey Business. Nezklamala, ale ani nešokovala. Prostě - klasika.

 Když jsme v sobotu dorazili do Hradce nad Moravicí na hlavní festivalový program Českých, resp. Moravských hradů.cz, viděli jsme, jak o sobě léto začalo pochybovat. Pohádková silueta přístavby zámku z konce 19. století se proti zlověstně černé obloze netvářila zrovna přívětivě, obě pódia se ale nacházela v údolí řeky pěkný kus pod městečkem, takže nebyl čas ani na nejisté pohledy k nebi a už jsme totiž sestupovali z kopce do dějiště festivalu.

Laťka, kterou nasadily opičky
Travnatým prostranstvím se mezi tím nesly funky tóny a energický vícehlasý zpěv – Monkey Business  na scéně. Vysvitlo i slunce, což podezřele zavánělo symbolikou. Jenže Ruppert, Holý a spol. by svou show stejně roztančili kdekoho i za deště, takže žlutavá záře byla jakýmsi bonusem navíc. Taneční pásmo plné hudebních odkazů nastavilo kolegům muzikantům laťku velmi vysoko.
SunshineStejně jako ostatní kapely, i opičky mohly hrát jen hodinu, takže na vedlejší „stagy B“ už rozrůstající dav poslouchal „hospodský“ pop Vypsané Fixy.

Vyjma anglicky zpívajících kapel Toxique a Sunshine už pak návštěvníci měli vidět a slyšet jen matadory hudební scény. Tak přišla, „zaSKAkala“ a odešla kapela Sto Zvířat, zapogovali slovenští hosté Horkýže Slíže, tu a tam někoho rozesmáli Wohnouti, ale kdo všechny tyhle kapely zná, musel být trošku zklamán. Jejich společným jmenovatelem byla dlouhým hraním vybroušená preciznost, kterou jste ovšem chvílemi mohli zaměnit za jednotvárnost. Kdo byl zvědavý na náhodu a nejistotu, ale tím pádem i ona originalitu, ten se mohl se potulovat kolem stánků, dát si třeba pivo do kelímku, kochat se krajinou a čekat na večer.

Kolem sedmé dorazili staří dobří PSH Vladimíra 518 a Oriona. Svůj set rozbalili celkem slušně, mnoho lidí ale český rap, jakkoliv legendární ( hit Praha nechyběl), nezlákal. Toxique Kláry Vytiskové jsou na české poměry stále ještě docela originální a nadšení, ale ani Kryštofoni, ani elektropunkoví Sunshine Karla Buriánka se o nezapomenutelný koncert nezasloužili.

Aneta Langerová a Kryštof pak nepředstavovali jen závěr celé akce, ale také jejího nepříliš odvážného ducha, jenž vsadil na osvědčená jména. Při sborovém zpěvu písně Atentát ale bylo nad zapadlé slunce jasné, že smyslem putovních „hradů“ není přemoudřelá alternativa, ale lidová zábava, o kterou není ochuzen obyvatel ani z toho nejvzdálenějšího koutu republiky.

Letošní putovní festival České hrady.cz přivítal na svých osmi zastávkách během prázdnin i přes nepříznivé počasí slušných 42 tisíc lidí. Důkaz toho, že česká porocková scéna lidi pořád baví, i když svůj „Atentát“ slyší posté.

Moravské hrady.cz
Hradec nad Moravicí, 27. – 28. srpna 2010
Kapely: Monkey Business, Sto Zvířat, Vypsaná Fixa, Sunshine, Toxique, Aneta Langerová, Kryštof a další

Témata: