Česko se loučilo s Waldemarem Matuškou


Rodina, přátelé, kamarádi i ostatní občané se dnes na pražském Žofíně loučili s legendárním zpěvákem Waldemarem Matuškou (†76), který v sobotu 30. května zemřel na Floridě. Tam emigroval v roce 1986.

Waldemar Matuška juniorDopolední části smutečního aktu, kam byl vstup pouze na pozvánky, se zúčastnilo přes 500 hostů. Byl mezi i nimi prezident Václav Klaus, který usedl v první řadě vedle vdovy Olgy Matuškové-Blechové. Obřad zahájila reprodukovaná píseň Nebeští jezdci a projev prezidenta herecké asociace Václava Postráneckého. „Tebe milovat bylo strašně jednoduché – krásný, chytrý, talentovaný. To je kombinace, které nikdo neodolal. Jsou nás statisíce, pro které jsi byl celoživotním idolem,“ uvedl Postránecký u rakve, nad kterou byly tři velké Matuškovy fotografie. Scénu z dílny architekta Františka Svobody a režiséra Františka Poláka technici postavili v noci na dnešek.

Promluvili Vondráčková i Gott
Po vystoupení Václava Postráneckého promluvili Matuškovi kamarádi Helena Vondráčková a Karel Gott. Proslov měl také šéf legendárního divadla Semafor Jiří Suchý a Matuškův syn Waldemar. „Tvoje publikum tě milovalo pro lidskost, s jakou jsi vystupoval. My, tvoji kamarádi a přátelé, jsme tě milovali, protože jsi byl báječný člověk,“ řekla dojatá Helena Vondráčková. Slzy neskrýval ani Karel Gott, který připomněl, že k Matuškovi vždy vzhlížel jako ke svému idolu. „Tolik jsme si toho nedořekli,“ podotkl.  „Táta vždycky jenom naznačoval, jenom jednu věc mi pro můj život přikázal – musí tě to bavit,“ vzpomínal pak Matuška junior.

„Waldovi“ zahrála jeho kapela
Po proslovech vystoupila Matuškova skupina K.T.O., se kterou si zazpívala i vdova Olga. Při skladbě Sbohem, lásko neudržela dojetí většina přítomných. Následně přišla na řadu osobní kondolence provázená reprodukovanými Matuškovými hity.
Waldemar Matuška zemřel 30. května. Příčinou úmrtí byly zápal plic a selhání srdce. Po kremaci uloží rodina zpěvákovy ostatky do hrobu na pražském Vyšehradě.

Poslechněte si Slavíky z Madridu, slavnou Matuškovku písničku