Český lev 2014: Vyhrála Cesta ven a herci z Dejvického divadla

Redakce

22. ročník Českého lva ocenil jako nejlepší film loňského roku snímek Cesta ven režiséra Petra Václava, který zabodoval už před měsícem na Cenách české filmové kritiky (celá zpráva). Kromě hlavní ceny si film o nesnadném životě Romů odnesl i cenu za scénář a ženský herecký výkon v hlavní roli (Klaudie Dudová). Cesta ven byla dnes večer oceňena celkem sedmkrát, kromě ní si ceny rozdělily už jen další tři hrané filmy: Krásno Ondřeje Sokola, Díra u Hanušovic týmu Dejvického divadla a pohádka Tři bratři rodiny Svěráků.

Cenu za ženskou vedlejší roli dostala Lenka Krobotová (Díra u Hanušovic), pánské herecké kategorie ovládli její kolegové z Dejvického Jaroslav Plesl a Ivan Trojan. Ten si za roli v Díře u Hanušovic odnesl v pořadí už šestého lva.

Naprázdno vyšel snímek Fair Play Andrey Sedláčkové, tato režisérka neuspěla ani v kategorii dokumentů. Tu ovládl portrét ženy Václava Havla Olga režiséra Miroslava Janka, Sedláčková se nakonec musela spokojit jen s Cenou filmových fanoušků. Cenu za přínos kinematografii si odnesla ironicky vtipná režisérka Drahomíra Vihanová.

Večerem provedla vtipná a pohotová moderátorka Radiožurnálu Lucie Výborná, ceny netradičně předávali lékaři z nejrůznějších pražských nemocnic.

Český lev 2014: vítězové

Film: Cesta ven
Scénář: Cesta ven
Herecký  výkon (muži): Ivan Trojan (Díra u Hanušovic)
Herecký výkon (ženy): Klaudia Dudová (Cesta ven)
Herecký výkon ve vedlejší roli (muži): Jaroslav Plesl (Díra u Hanušovic)
Herecký výkon ve vedlejší roli (ženy): Lenka Krobotová (Díra u Hanušovic)
Dokument: Olga
Kamera: Štěpán Kučera (Cesta ven)
Zvuk: Daniel Němec a Ivan Horák (Cesta ven)
Střih: Florent Mangeot (Cesta ven)
Hudba: Jan P. Muchow (Krásno)
Studentský film: Pravomil (Pavel Nosek, FAMU)
Scénografie, kostýmy, masky: Tři bratři