Český slavík 2014: Vyhrál překvapivě Karel Gott. Objev roku je Elis

Redakce

O ankěte Český slavík se hovoří v podstatě už jen v souvislosti se skandálky, které ji provázejí. Přeloni večer obohatil svým vstupem a živým kohoutem Daniel Landa alias Žito 44, loni organizátoři odmítli jednu z cen předat drsnému rapperovi jménem Řezník a Hvězdou internetu se místo něj stal nekonflikní Johny Machette, letos se zase diskutovalo o skupině Ortel, jejíž píseň použila jako svou hymnu neonacistická Dělnická strana. Kapela byla mezi desítkou nejpopulárnějších.

Po dnešním vyhlášení Slavíků ve Státní opeře v Praze je jasné, že se planeta Země nevychílí ze své osy, protože po devětatřicáté vyhrál Karel Gott. Mezi zpěvačkami uspěla po sedmnácté Lucie Bílá, nejlepší kapelou je opět Kabát. Sympatické je alespoň to, že Objevem roku se stala zpěvačka Elis, která si písničky skládá sama a předskakovala na včerejším koncertě Zaz. Přečtěte si rozhovor s Elis.

Český slavík 2014pořadí
Zpěváci: Karel Gott (absolutní vítěz), Tomáš Klus, Richard Krajčo
Zpěvačky: Lucie Bílá, Lucie Vondráčková, Ewa Farna
Skupiny: Kabát, Chinaski, Kryštof
Objev roku: Elis
Slavíci bez hranic: No Name
Hvězda internetu: Voxel
Nejoblíbenější píseň posluchačů Rádia Impuls: Zakázané uvolnění (Michal Hrůza)
Cena za nejstreamovanější českou skladbu: V blbým věku (Xindl X)

Vítěz Karel Gott, kterému cenu za absolutního slavíka předala Dagmar Havlová, využil děkovací řeči k propagaci současného turné. „Někdy se na jeviště sotva dobelhám, ale z publika jde taková energie, že na konci koncertu tančím,“ řekl Gott s tím, že zbytek děkovné řeči dopoví při příštím ročníku Českého slavíka.   

Mezi zpěváky skončil na druhém místě Tomáš Klus, který se ovšem po loňské cause s Řezníkem od Slavíků distancoval a na předávání nedorazil. Stejně jako zpěvačka Lenny, jež na svém Facebooku napsala:

„Musím přiznat, že jsem pyšná na to, že se letošního ročníku neúčastním a udělala jsem dobře, že jsem raději zašla na koncert kapely New Found Glory. Doporučuji všem místo sledování této letošní pokleslé frašky. Absolutně nechápu a odsuzuji fakt, že se v kategorii Skupina roku nachází neonacistický útvar Ortel a stále odmítám věřit, že někdo něco takového může vůbec dopustit a stavět se k tomu lhostejně. Je to nejen ostuda hudební, ale také morální.“

Do ankety letos  přišlo 131 991 hlasů. Loni to bylo zhruba 119 000 hlasů. Podle pořadatelů souvisí zřejmě se skutečností, že hlasovací SMS nebyly letos zpoplatněny vyšší sazbou, ale každý hlasoval za cenu podle svého tarifu. (red)