Cesta ven je film roku. Při předávání cen asistovala i Marcela Augustová

Redakce

Vítězem Cen české filmové kritiky je sociální drama Petra Václava Cesta ven. Cenu dostalo v hlavní kategorii Nejlepší film, za režii a za scénář. Nejlepší herečkou je Klaudia Dudová, která si zahrála právě v Cestě ven. Cenu pro nejlepšího herce dostal Martin Finger za roli ve filmu Ondřeje Sokola Krásno.

Ocenění za nejlepší dokumentární snímek patří režiséru Martinu Duškovi a producentce Kamile Zlatuškové za příběh o vyznavačích tuningu s názvem K oblakům vzhlížíme. Loni v říjnu zvítězil v soutěži mezinárodního festivalu dokumentů v Jihlavě. Mezi nominovanými dokumenty byla i série Gottland, kde byl mezi pěticí autorů mylně uvedený Bohdan Bláhovec, režisér, jenž loni uspěl s dokumentem Show.

Cenu za kameru získali při rovném součtu hlasů Martin Žiaran za film Hany a Jaromír Kačer za Místa. Objevem roku je Jiří Mádl coby debutující režisér a scenárista rodinného snímku Pojedeme k moři. 

Večer v Divadle Archa moderoval Václav Moravec, jehož nejsilnější chvíle přišla v interakci s kolegyní z České televize Marcelou Augustovou. Ta se v přenosu objevila v typickém volebním studiu, aby pohovořila o současné situaci v tuzemském filmu. O lehké vzrušení se postaral i režisér Martin Dušek, jenž si při přebárání ceny od dokumentaristické dvojice RemundaKlusák neodpustil narážku na zrušený pořad Tečka páteční noci, který spolumoderoval.

Další filmové ceny, Český lev, se budou předávat v pražském Rudolfinu 21. února. (red)

Ceny české filmové kritiky
Film roku: Cesta ven (Petr Václav)
Režie: Cesta ven
Scénář: Cesta ven
Herečka: Klaudia Dudová (Cesta ven)
Herec: Martin Finger (Krásno)
Kamera: Martin Žirian (Hany), Jaromír Kačer (Místa)
Dokument: K oblakům vzhlížíme (Martin Dušek)
Objev roku: Jiří Mádl (Pojedeme k moři)