Chá chá, pes Žeryk Spejbla a Hurvínka slaví 85 let

Redakce

Foxteriér Žeryk, věrný souputník Spejbla (nar. 1919), Hurvínka (nar. 1926), Máničky a paní Kateřiny, oslaví 19. dubna 85. narozeniny. Díky svým instinktům mnoho řečí nenadělá, přesto své role zaštěkal už ve 21 jazykových mutacích. Kompilace těch nejlepších nahrávek vychází na CD i digitálně pod názvem Ať žije Žeryk. 

Žerykovým řezbářem byl Gustav Nosek, který se ujal i jeho partu a až do roku 1938 jej také štěkal. Po té se Žerykovi postupně věnovali František Flajšhanz, Miroslav Černý, Miroslav Polák. V současné době je jeho interpretem Ondřej Lážnovský. Za své jméno Žeryk vděčí ve 20. letech populárnímu knižnímu hrdinovi Jerrymu z Jerryho z Ostrovů od Jacka Londona

Žeryk se pro prkna, která znamenají svět, zrodil ve hře Jarní revue, později přejmenované na Revue z donucení. Ve hře pro dospělé se Spejbl zamiluje a zmizí z domova. Pobrekávajícího Hurvínka se pak v parku ujímá holčička – Mánička a Spejbla mu pomůže dovést zpět domů. Plán je prostý – taťuldu dotyčné dámě znechutit. Hurvínek ji proto vyhledá a náhodou se zmíní o otcově velké náklonnosti k radovánkám. Zmíní také fakt, že je zcela bez peněz. Dotyčná dáma omdlévá a psík, který vybíhá z jejího bytu, se stává nadobro Spejblovic psem Žerykem. (red)