Chameleon Xindl X a jeho kmotra pokřtili Praxi relativity

Jiri-Vanek

Láska v housce včera dorazila na pódium pražského klubu Roxy. Její autor Xindl X tam totiž křtil svou měsíc starou desku Praxe relativity, ze které tahle písnička pochází. Jestli album samotné mohlo u fanoušků vyvolávat obavy, že se Xindl vydal příliš popovou cestou, křest obavy nepotvrdil. Pestrý rozjetý večírek potvrdil, že Xindl X je po dvou letech koncertování sebejistý a silný interpret. O to víc, když má za sebou bezvadnou kapelu.

Start včerejšího večírku obstarala devatenáctiletá zpěvačka Patricie. V několikapísňovém bloku se jí zpola zaplněný klub Roxy podařilo docela slušně zaujmout česky zpívanou směsicí country, popu a R´n´B, kterou jistila spolehlivá doprovodná kapela. Patricie by ještě do Vánoc měla vydat debutovou desku, uvidíme, jestli se jí časem podaří prorazit třeba jako Ewě Xindl X v RoxyFarne, kterou chvílemi hlasově připomínala.

Trochu překvapivě ne úplně plná Roxy přivítala dohola ostříhaného Xindla X okolo osmé. Odstartoval zostra úvodní písní Chemie z křtěného alba Praxe relativity, pak přidal rádii milovaného Dysgrafika a až do konce koncertu sevěnoval písním z nové desky, občas prostřídanými těmi z debutu (Styky, Moje malá milá, Čert nás vem).

To, co Xindlovadruhá deska naznačila, koncert potvrdil bez pochyby. Xindl X se odmítá nechat zavřít do škatulky „rapper s kytarou“ a na pódiu předvádí, že dokáže zazpívat pop i baladu. Včera mu v žánrových veletočích pomohla hlavně skvěle šlapající doprovodná kapela, která se od jemného folkového kvartetu měnila až v rozjetou hardrockovou partu. Vrcholem koncertu přitom nebyl žádný z největších hitů, ale nenápadná píseň S lítostí vám oznamujeme z první desky; s doprovodem dvou kytar, houslí a cajónu vynikla svou křehkostí a naléhavostí. Na celkovém zvuku se podílela řada hostů v čele s dechově-strunným seskupením Neurol kvartet.

Olga Lounová na křtu desky Xindla XDesku křtila kmotra Xindla
Křtu samotného se ujala filmová překladatelka a tlumočnice Dana Hábová. Ta je vlastně kmotrem Xindla X jako takového, v překladu filmu Hollywood Ending Woodyho Allena totiž použila jako český termín pro postavu v originále pojmenovanu Scumbag X právě slovo "Xindl X", které písničkář Ondřej Ládek používá jako pseudonym.
Dana Hábová v krátkém vstupu na pódiu vysvětlila, jak se s Xindlem-Ládkem poprvé setkala (v televizi) a co jí na něm zaujalo (nachystané otázky pro moderátorku pořadu). Její monolog patřil k nejvtipnějším momentům večera.

Po křtu následoval Xindlův aktuální hit, duet Láska v housce s hostující zpěvačkou (a Xindlovou partnerkou) Olgou Lounovou. Ta svůj part zazpívala dobře, příště by si ti dva ale mohli odpustit okázalé miliskování na pódiu. Zbytečně navíc působila i následující vsuvka v podobě jedné folkpopové písně Olgy Lounové.
Už po policejní hodině došlo na dva Xindlovy přídavky,Tradá na Beroun a Mimo mísu, a pak už se diváci mohli rozejít. Spokojení; druhá deska bývá pro interprety prubířským kamenem a Xindl X se jejího křtu zhostil bravurně.

Xindl X – Křest CD Praxe relativity
Support: Patricie
Praha, Roxy, 11. listopadu 2010