Charlie Straight míří přímo na Evropu

Hana-Slivova

Už na začátku března máme kandidáta na jednu z nejpovedenějších desek roku 2012. Jmenuje se Someone With a Slow Heartbeat, natočili ji Charlie Straight z Třince a od začátku do konce zní, jako kdyby v Česku neměla co dělat; je energická, zábavná a hlavně uvěřitelná.

Jako kdyby k nám třinečtí Charlie Straight spadli s Marsu. Netýkají se jich žádné tuzemské popové neduhy; frontman Albert Černý má vkus a styl, přirozený tah na bránu, miluje všechno britské a díky studiu angličtiny na univerzitě v Olomouci mají jeho texty úroveň i po jazykové stránce.

Kapela neodkazuje k popmusic 80. let, není třeskutě vtipná ani nefňuká nad nepřízní velkých rádií. Naopak, jestli je pro Charlie Straight něco typické, je to všudypřítomné nadšení, energie a místy až dětská radost.

Přesně tyhle vlastnosti se otiskly už do debutu She´s a Good Swimmer (

), s nímž kapela na doporučení Jana P. Muchowa loni nahrávala novinku s nekomerčně dlouhým názvem Someone With a Slow Heartbeat.

Muzikanti se na ní představují jako starší bráchové Charlie Straight z dob desky She´s a Good Swimmer. Zůstává tah na bránu a energie, hravosti ale ubylo ve prospěch zastřeného zvuku a dospělé melancholie. Právě v téhle poloze, prezentované písničkou Too Many Knives, je zpěvák Albert Černý nepřekonatelný. To, co by v podání jiných kapel znělo jako manýra, vyzní ve zmíněné skladbě neobvykle naléhavě a upřímně.

Platí to i o velkolepé Something New. Vzpomenete si během ní na U2 nebo Coldplay? A během Stuck In a Mud na The Beatles? V How Do You Like My Earrings zase na Arctic Monkeys? České verze jsou na světě; sympatické, uvěřitelné, svébytné, milé.
A co singl Coco? V kombinaci s klipem z industriálního prostředí Třince se povedl indiepopový hit evropské velikosti.

Jako kdyby Charlie Straight každý kousek nové desky ručně vybarvovali, málokde jim ujela ruka. Možná, že v Tiger In Your Heart nemuselo být tolik elektroniky a Dear Jack & Stacey by slušelo o pár vteřin méně, v kontextu celého obrazu jsou to ale jen drobnosti.

Charlie Straight - Someone With a Slow HeartbeatJe otázka, jestli cesta, kterou se Charlie Straight dali, se za hranicemi České republiky neztratí ve změti stovek stejně vyšlapaných pěšin. Každopádně než se do průzkumu terénu vrhnou naplno, buďme rádi, že svůj výlet po univerzu začali právě u nás.

Charlie Straight – Someone With a Slow Heartbeat
Seznam skladeb: How Do You Like My Earrings, Changing Trains, Dear Jack& Stacey, Tiger In Your Heart, Coco, Too Many Knives, Something New, Someone With a Slow Heartbeat, Stuck In the Mud, Institutions of the World, 45 Days In Tokyo
Celkový čas: 45:09
Vydavatelství: Straight Behaviour

Témata:,