Chcete se Prahou prohánět na kole? Auto*mat vás varuje


Vtipný, svižný dokument, který se nevyhýbá konfrontaci, ale nesklouzává do agresivity – tak by se dal popsat film Auto*mat režiséra Martina Marečka. Snímek natáčený šest let si bere na mušku problém, který tuší každý, kdo aspoň jednou zavítal do centra Prahy.

Všudypřítomné automobilové zácpy, přecpaná parkoviště, nedostatek veřejného prostranství, agresivní styl jízdy většiny řidičů – na tohle všechno jsme si tak nějak zvykli, když na přechodu uskakujeme před auty a přebíháme silnici. Většina z nás si zanadává, ale postupně si na tu smrdutou překážkovou dráhu zvyká. Agresivitu a uživatelskou neschůdnost pražského centra si uvědomíte až tehdy, když musíte po přechodu pajdat s vyvrtnutým kotníkem, vezete dítě v kočárku či provázíte městem nevidomého člověka. A jízda na kole v Praze? To je opravdu jen pro otrlé a zejména Prahu dlouhodobě znalé jedince.

Film se nevyhýbá konfrontacím
Martin Mareček
ve svém dokumentu Auto*mat proplétá rovinu osobního života s anabází vzniku iniciativy Auto*mat, jednající s molochem pražských institucí a snažící se poukázat na problém automobilismu v centru Prahy. Velkou část záběrů nasnímali přímo v jeho bytě v Rumunské ulici, ve které se každý den odehraje několik bouraček a kde se kvůli hluku a smogu téměř nedají otvírat okna.

Dokument nezastírá subjektivitu a angažovanost, přesto se ale drží v decentní rovině a nesklouzává do dryjáčnictví či sebestředné show. Iniciativa Auto*mat se divákům prezentuje vyváženě – členové jednají na úřadech a mají své argumenty věcně podložené, nejsou to jen idealistické výkřiky do tmy. Na druhou stranu se tvůrci nevyhýbají konfrontačním momentům, jako je „vylepšení“ vlastního vozu nápisy „jedu v tom taky“se samolepkou smrtky, nápisy o škodlivosti auta a umělým lejnem na kapotě. S tím pak jezdí nejen pražskými ulicemi, ale s velkou parádou si v něm přihasí i na sraz milovníků auto-tunningu.

Podívejte se na trailer filmu

http://www.youtube.com/watch?v=1Dpizte4N3k

Začíná Týden mobility
Důležitým motivem je tu i styl jednání a to, jak se prezentuje pražský magistrát, kapitolou samou pro sebe je osoba primátora Pavla Béma a prostor se tu věnuje i otázkám výstavby nového tunelu Blanka.

Patříte-li k těm, kdo se v městech rádi procházejí pěšky nebo jezdí na kole, a zejména pokud nepatříte ke stádním tvorům, ale naopak rádi o věcech přemýšlíte, je tu velká pravděpodobnost, že se vám dokument zalíbí. A pokud chcete o hnutí Auto*mat vědět víc, teď máte příležitost: v Praze právě začíná Týden mobility, týden pro Prahu cyklistům a chodcům přívětivější.

Auto*mat
Česko, Bionaut Films, 2009
Námět, scénář, režie: Martin Mareček
Kamera: Vít Klusák, Jiří Málek, Martin Mareček
Hudba: Martin Mareček, Tereza Marečková, Ondřej Anděra
Premiéra v ČR: 24. září 2009