Chcete si přečíst o U2? Poradíme, po jaké knize sáhnout


Knížek o U2 je spousta, za posledních více než dvacet let se dají počítat na desítky. Ovšem rozdíl v kvalitě se určitě najde. Vybrali jsme ty nejzajímavější jak z oficiálních, autorizovaných (ty ovšem vyšly pouze dvě), tak především z vydaných bez autorizace U2.

U2 by U2

Vydavatel: Harper Colins Publishers
Autor: U2
Editor: Nial McCormick
Rok: 2006
Jazyk vydání: anglický, český
Stránek: 352
Cena: 12 – 30 liber (z původních 30 liber šla cena dolů, jedna libra je  dnes asi 31 Kč)

Vůbec první a nejobsáhlejší kniha kapely U2. Už z názvu je patrné, že se jedná o autentické paměti členů skupiny Bona, The Edge, Adama a Larryho, které zeditoval Nial McCormick. Pro publikaci využil více než 150 hodin rozhovorů s kapelou. Kniha přináší vše o U2, jejich osobní biografie, počátky kapely, komentáře členů skupiny k jednotlivým obdobím. Obsahuje mnoho doposud nevydaných fotek U2, zážitky kapely z turné, vzpomínky na přátele (např. smrt Michael Hutchence) atd. Knihu lze jen doporučit. Většina publikací o kapele je v angličtině, tato vyšla také v českém překladu (křest v Praze 15. listopadu 2007), ovšem reakce na tento překlad nejsou moc pozitivní. Proto doporučujeme hlavně originální vydání.

Bono: Conversations… (AKA: Bono on Bono)

Vydavatel: Reed Business Information, Inc.
Autor: Mischka Assayas
Rok: 2005
Jazyk vydání: anglický, český
Stránek: 325
Cena: 8 – 10 liber

První oficiální knížka o Bonovi. Najdete tu vše, co řekl sám o sobě, jeho pohled na svět, hudbu, politiku, charitu, pomoc Africe, manželku Alison, rodinu, víru a samozřejmě na kapelu U2. Kniha je sérií rozhovorů s francouzským přítelem Mischkou Assayasem, hudebním žurnalistou, který poprvé Bona potkal v Londýně již v roce 1980 a byl prvním, kdo U2 oslavoval a doporučoval ve svých článcích mimo Irsko a Velkou Británii. Mischka strávil s Bonem při tvorbě knihy dva roky na různých místech, v Bonově domě v Dublinu, dále v Paříži, Boloni a na Francouzské riviéře. Autor navštívil také křest knihy v Praze 16. února 2006.

U2 & I: The Photographs 1982 – 2004

Vydavatel:  Schirmer/Mosel Verlag GmbH Publisher
Autor: Anton Corbijn
Rok: 2007
Jazyk vydání: anglický
Stránek: 416
Cena: 50 – 60 liber

Více než 25 let zachycuje nizozemský fotograf Anton Corbijn osobnosti a kapely hudebního světa. Byl to právě on, kdo skupinu U2 vytáhl před zraky veřejnosti a pomohl jí vytvořit nejen hudební image. Kniha obsahuje fotky za období 22 let spolupráce. Kontakt začal 11.února 1982 při prvním koncertu jarního amerického turné v New Orleans na lodi S. S. President Riverboat. Kniha končí v Lisabonu v dubnu 2004 focením pro plánované vydání desky How To Dismantle An Atomic Bomb. Anton Corbijn je dvorním fotografem Depeche Mode, pro něž také režíroval několik videoklipů. Kdo má rád fotky, měl by si vedle U2 by U2 určitě pořídit rovněž tuto knihu. Ovšem dobré kvalitě odpovídá i vyšší cena.

U2: Into The Heart (The Story Behind Every U2 Song)

Vydavatel: Thunder’s Mouth Press, Da Capo Press
Autor: Niall Stokes
Rok: 2005
Jazyk vydání: anglický, český (ovšem ten je jen po rok 1993, tedy jako první edice)
Stránek: třetí edice 224 (druhá edice má 184 stránek a je do roku 2001)
Cena: 11 liber

Zajímá-li vás, co které slovo, text či název znamená, pak přesně tato knížka je pro vás. Dozvíte se zde každý detail k písním, které U2 oficiálně vydali. Publikace překvapí i hodně informované fanoušky. Odhalí jim tajemství a záhady kolem každé písně skupiny. Autor Niall Stokes je zakladatelem a editorem časopisu Hot Press, byl tedy v Irsku s U2 od jejich prvopočátků. Pokud chcete titul získat na zahraničním internetu, pečlivě si pročtěte, kterou edici nakupujete, zkontrolujte vydavatele a taky obal, nebo jednoduše kontaktujte nás. Každá verze má totiž jiný obal.

U2 Live: A Concert Documentary

Vydavatel: Omnibus Press
Autor: Pimm Jal de la Parra
Rok: 2003 (druhá edice, první je do roku 1993)
Jazyk vydání: anglický
Stránek: 272
Cena: 20 liber (při větším štěstí ji lze na internetu i s poštovným pořídit za 10 liber)

Vrcholná knížka pro opravdové fanoušky a sběratele – přímo U2 bible! Autor nad ní strávil víc než tři roky, tehdy ještě bez internetu se mu podařilo i díky jeho hudebnímu U2 fanzinu Collectormania (1987 – 1996) shromáždit tolik informací, setlistů a fotek. Provedení a údaje o koncertech jsou ohromující. To vše doplňují černobílé fotografie (uprostřed knihy samostatná sekce s barevnými fotkami). Jelikož U2 jsou především kapelou živých koncertů, jak sami říkají „live is where we live”, považují fanoušci tuto publikaci za klenot. Bohužel, od roku 2002 již není autor mezi námi, a proto druhé vydání z roku 2003 pomohli dokončit kolegové z jeho U2 fanzinu a tým přátel. Věřme, že se dalšího vydání dočkáme po následujícím turné.

The U2 File: A Hot Press U2 History

Vydavatel: Omnibus Press
Autor: Niall Stokes
Rok: 1985
Jazyk vydání: anglický
Stránek: 162
Cena: 10 liber

Další ze základních publikací pro fanoušky U2. S odkazem na ni se setkáme na každé odbornější U2 stránce. Vedle skvělých fotek z ranného období kapely obsahuje chronologicky uspořádané články z irského časopisu Hot Press, který se jako první zajímal o U2 ještě v době, kdy sotva natáčeli první oficiální demosnímky. Vedle toho zde najdete i komentáře členů kapely, které novináři a zároveň fanoušci stihli s kapelou pořídit. Kniha pojednává o období do roku 1985 včetně.

Three Chords And The Thruth

Vydavatel: Omnibus Press
Autor: Niall Stokes
Rok: 1990
Jazyk vydání:
anglický
Stránek: 162
Cena: 10 liber

Už třetí kniha od téhož autora Nialle Stokese (všechny hodně úspěšné v prodejnosti), považovaná za druhý díl The U2 File. Zaměřila se především na období Joshua Tree a Rattle and Hum. Nabízí kompletní portrét kapely, její cestu mezi hudební legendy, obsahuje i pohled kritika na to, co kapela do té doby natočila. Je v ní spousta černobílých i barevných fotek, z nichž některé nebyly do té doby publikované.

Bono: In The Name Of Love

Vydavatel: Andre Deutsch Ltd. / Albatros
Autor: Mick Wall
Rok: 2005
Jazyk vydání: anglický, český
Stránek: 330
Cena: 300 – 400 Kč

Bonova biografie z pera Micka Walla, bývalého šéfredaktora časopisu Classic Rock, který napsal také oficiální biografii Iron Maiden. Odvíjí se tu životní příběh nejangažovanější rockové hvězdy od dob Johna Lennona.

Touch the Flame

Vydavatel: Omnibus Press
Autor: Geoff Parkyn
Rok: 1987
Jazyk vydání: anglický
Stránek: 96
Cena: 10 – 15 liber

Také velmi vydařená knížka s mnoha fotografiemi, chronologicky seřazeným vývojem kapely včetně kompletní a detailní diskografie, videografie a seznamu koncertů až po období Joshua Tree. Text se skládá především z výroků jednotlivých členů kapely, manažerů turné a producentů alb, je to velmi vydařený dokument o vývoji kapely k prvnímu vrcholu v roce 1987. Geoff Parkyn je zakladatelem U2 Information Service (později U2 World Service), který distribuoval do světa čtvrtletník Propaganda, oficiální magazín U2 fan clubu.

U2 Wide Awake In America (12 Years With U2 Backastage And Beyond)

Vydavatel: Boxtree Limited
Autor: Alan Carter
Rok: 1992
Jazyk vydání: anglický
Stránek: 256
Cena: 12 liber

Další kniha, kterou lze také vřele doporučit, se týká amerického působení U2. Alan Carter byl s U2 v kontaktu hned při prvním krátkém turné v prosinci 1980 na východním pobřeží, od té doby s kapelou absolvoval několik turné. Jak první DJ v Americe začal pouštět U2 v bostonském rádiu WBCN. Jeho knížka čerpá z úzkého kontaktu s kapelou, díky němuž vzniklo mnoho rozhovorů. Zároveň má Alan Carter velmi dobrý přehled o dění kolem kapely v té době, což dokumentují údaje o původu informací včetně americké U2 videografie a diskografie na konci knihy. Je tu také zmínka o Amnesty International. Velmi dobré čtení pro toho, koho zajímá vývoj kapely v Americe.

The Road To POP

Vydavatel: Boxtree Limited
Autor: Alan Carter
Rok: 1997
Jazyk vydání: anglický
Aktualizovaná verze U2 Wide Awake In America, navíc obsahuje jednu kapitolu a nový epilog.

Autor Alan Carter napsal také podobnou knížku s názvem Outside Is America: U2 in the U.S. (vydavatelství Faber and Faber 1992), ale především doporučujeme jednu z výše uvedené dvojce. Samozřejmě všechny publikace se liší obalem.

Tolik výčet části publikací o U2, které stojí za pozornost. Druhá část se připravuje, takže se můžete těšit na popis dalších, zatím zde neuvedených knih: U2 Faraway So Close, Until The End Of The World, Another Time Another Place, Unforgettable Fire, A Conspiracy Of Hope, U2 Burning Desire, Stories For Boys, U2 4 The People, Bono In His Own Words nebo U2 Diary.