Chci špenátovou marmeládu a tisíc čistých záchodových prkýnek. Jinak nehraju!


Špenátová marmeláda, gumové medvídky nebo tisíc čistých záchodových prkýnek (všimněte si jejich logické posloupnosti) - i takové požadavky mají koncertující hvězdy světového kalibru. Blíží se letní sezóna, do Česka míří spousta interpretů a organizátoři našich předních festivalů i samostatných koncertů musí makat na tom, aby svým headlinerům poskytli kýžený komfort.

Když si pročtete ridery (seznamy požadavků) většiny světových kapel a interpretů, požadavky v zásadě rozdělíte do tří kategorií: normální, nenormální a požadavky Iggyho Popa.

Hrňte sem baterie alkoholu!
Tropické květiny, archivní vína, luxusní hotely a restaurace jsou víceméně běžné položky, proto je označme za normální. Jedna z hlavních hvěz nadcházejícího Planet Festivalu v Táboře, kapela White Lies, ale požaduje na každý koncert neuvěřitelné množství alkoholu včetně whisky, ginu nebo vodky. Slušný výkon na to, že jsou kluci v kapele tři. „Zlaté pravidlo riderů je, že do nich napíšete stokrát víc pitomostí, než ve skutečnosti potřebujete,“ vysvětluje svou strategii Jack Lawrence-Brown (20), bubeník a DJ White Lies. „Zní to sice nabubřele, ale nikdo se kvůli vám nepřetrhne, a tak radši napíšete víc, než potřebujete, a z toho dostanete zhruba polovinu.“ A proč zrovna tolik alkoholu? „Je trvanlivý, po pár koncertech to je už taková sbírka, že máme na všechny ty hodiny na cestách dost práce.“
Na alkohol si potrpí i drsňák Marilyn Manson. Ten kromě absinthu vyžaduje i gumové medvídky.

Jak v praxi vypadá komunikace s hvězdami? Přečtěte si rozhovor sl Michalem Thomesem z Ameba Productions, která pořádá Rock For People

Jeden chléb se špenátovou marmeládou, prosím

To jsme ale pořád u těch „normálních“ požadavků. Podstatně těžší už je shánět špenátovou marmeládu pro Lauryn Hill, starat se o sterilní prostředí kolem zadku Madonny a tvrdého rockera Lennyho Kravitze. Ten (a další zpěvák Michael Bolton ) vyžaduje na místě okamžitou dostupnost chemické čistírny, protože s sebou vozí mnoho kostýmů. Na ty údajně potřebuje šatnu o rozloze 50 metrů čtverečních.
Eric Clapton
potřebuje velkou místnost s plazmovou televizí, kde si může zapojit herní konzole a postavit stolní fotbálek, který vozí všude s sebou. Rockoví dědečkové AC/DC chtějí mít vedle pódia tři kyslíkové masky, kdyby to s nimi seklo. Jistě také víte, že se vrací popový král Michael Jackson. Kdybyste ho chtěli pozvat, vyberte nejlepší hotel a zabookujte v něm tři patra.
Poslední kategorií jsou požadavky Iggyho Popa. Iggyho rider je dnes již legendární dokument, který by se dal zfilmovat. Iggy se před vystoupením rád mazlí s krokodýlem, vyžaduje originální čínský střelný prach (prý kdyby náhodou) a chce kopii Timesů, kde je dojemný příběh chorobně tlusté ženy. „Jinak je to úplně normální strejda, jenom mluví dost sprostě a při koncertu nám rozkopal monitory,“ vzpomíná Jindra Krippner z agentury Joe´s Garage, která zajišťovala Iggyho pražský koncert v září 2008.

Témata: