Chorvatská hudba: Karma, ale i Točené pivo


K poznávání zemí patří i poznávání tamních zvyků a kultury. Jestliže se tyto prázdniny chystáte chytat bronz u Jadranského moře, v našem speciálu se dozvíte, co se tam poslouchá. Na populární kapelu Karmu ale můžete zapomenout, chorvatská produkce už je mnohem dál. I když, jak se to vezme…

I když už tomu bude nějaký pátek, co naše rádia dobývala chorvatská skupina Karma s hitovkami typu Amore Mio, mnoha lidem se při myšlence na tamní hudební scénu vybaví právě ona. Silné roky této kapely ale pominuly a dnes se to na chorvatské hudební scéně hemží umělci, kteří se snaží prosadit „svěžími“ songy. I když…

V našem seriálu o hudbě v turistických destinacích si příští týden přečtete o Egyptu, Řecku, Bulharsku, Španělsku a Itálii.

Základní stavební hmotou chorvatské hudby jsou popové a folkové rytmy. K těmto stylům tíhne i rocková scéna a další menšinové styly. Zklamaní budou příznivci tvrdé muziky. Ostřejší rocková hudba tam frčela spíše v 70. a 80. letech a dnes zůstává spíše ve stínu popu. V Chorvatsku najdete spoustu sólových zpěváků a zpěvaček, jejichž písničky jako kdyby vylezly přes kopírák.  Zkuste třeba Lanu Jurčević, Franko Bateliće, Ivana Brkiće nebo v Chorvatsku oblíbený Gibonna. I když někteří mladí zpěváci dávají přednost tanečnějším rytmům, základ jejich songů tvoří jednoduchá melodie doprovázená většinou kytarou (nebo klavírem) a bicími. Ostatně ani zástupce Chorvatska v mezinárodní hudební soutěži Eurovize nebyl výjimkou.

Poslechněte si Franko Bateliće

http://www.youtube.com/watch?v=E8eifGCqS8M

Chorvatsko ale může nabídnout i něco jiného než totožné jižanské cajdáky. Zkuste třeba drsnou partičku Hladno Pivo (v překladu Točené pivo). Připodobnit bychom je mohli k mixu popovější verze našich Tří Sester a Kabátů

Poslechněte si Točené Pivo

Mezi současné hity na hip hopové scéně patří především songy šesti chlapíků z TBF (The Beat Fleet). Podkres jejich veršovánek nevytvářejí pouze samply, ale hlavně kytary a bicí. A texty? Ty se snaží vtipně a optimisticky komentovat dění v zemi.

Chlápci z TBF

http://www.youtube.com/watch?v=8qJT-M3cEUI

A když už budete v Chorvatsku, zkuste si naladit:

Plavi Radio – 89,1 MHz a 98,0 MHz
Jde o hudební rádio zaměřené na mladé. Hraje převedším zahraniční hudbu, ale ve svých playlistech nezapomíná ani na chorvatské zpěváky.

101 Radio – 101,0 MHz
Rádio hrající jak tuzemskou, tak zahraniční hudbu. Nejde ale pouze o hudební rádio, a tak při jeho poslechu můžete procvičit i základní chorvatské fráze.

Témata: