Čicháte rádi ke své kočce? Víme proč!

Paga

Zvířata mají několikanásobně lepší čich než my. Ale ani naše smysly ještě nejsou tak úplně mrtvé. Přistihnete se někdy, že zaboříte nos do hebké srsti své kočky?

Pro kočky je čich opravdu ztěžejní. Když se narodí a ještě toho moc nevidí, znají pach svých sourozenců a matky. Taky poznají svou deku a svoji vůni vtiskují do svých oblíbených věcí (jako jste třeba vy), protože si je tak přivlastňují. My jsme taky savci, takže i když jsou naše smysly otupělé „vývojem“, stejně v nás něco typického pro zvířata-savce zůstalo.

Hlavně klid

Neoficiální důkazy z průzkumů vedou k informaci, že čichání k naším mazlíčkům nás uklidňuje. Michael W. Fox, jež napsal několik knih o chování zvířat, napsal o tomto fenoménu sloupek do časopisu Washington Post. Mimo jiné v něm uvedl, že se setkal s několika lidmi, kteří přiznali, že ke svým kočkám opravdu čichají a přináší jim to jakýsi klid. Když se na totéž ptal dalších, tuto informaci mu potvrdili. Náhoda?

Ani ne. Jak jsme psali výše, jsme pořád zvířata. Naše podvědomí nám velí: čichej ke tvorovi, se kterým žiješ, protože tak o něm získáš mnoho informací. Pokud byste byli poblíž své kočky a ucítili podivný smrad, určitě byste zbystřili. A i když je všechno v pořádku, láskyplné boření obličeje do její srsti vám může pomoct zjistit, jestli je vážně ok.

Kočky i psi čichají ke členům smečky právě proto, že mají o své druhy starost. Je zdravý? Co jedl? Je čistí? Není nemocný a nemám ho raději zabít, aby nebrzdil zbytek smečky? Pro vás může být smrádek signál, že je dobré vzít kočku k veterináři.

Zvířecí spojení

Kočky podle webu Cuteness.com vylučují pachy z některých míst více než z jiných. Tak pokud vám vyloženě voní, když přičichnete své kočce k uším nebo místu nad ocasem, gratulujeme. Máte se svým zvířetem opravdu hluboké spojení.

Jistě můžete taky potvrdit, že vám musí vonět i váš partner. Bez toho by mezi vámi nebylo nic. A stejně hluboký, i když ne sexuálně založený vztah máte pravděpodobně i se svým zvířetem.