Čím krmit pejska, aby byl zdravý jako řípa?

Lucie Bryndová

Stává se vám, že ve zverimexu bloudíte mezi regály a vůbec netušíte, podle čeho se orientovat při výběru psích granulí nebo konzerv? Bývá pro vás základním měřítkem cena? U krmiva ale bohužel často neplatí pravidlo čím vyšší cena, tím lepší výrobek. I když se snažíte kupovat co nejdražší granule označené jako superpremium, premium nebo holistic, nezaručuje to, že děláte pro svého čtyřnohého kamaráda to nejlepší. Nejdůležitější ze všeho je složení. Co na etiketách hlavně sledovat?

„Je úplně přirozené, že běžný pejskař nedokáže posoudit vhodnost jednotlivých surovin. Rozhodně mezi kvalitní krmiva nemůžeme řadit ta, která neuvádějí přesné popisy jednotlivých surovin, ale celé skupiny, například obiloviny,“ říká odborník na psí výživu Martin Pučálka.

Základními stavebními kameny psího žrádla jsou bílkoviny, tuky a sacharidy, které jsou pro psí metabolismus naprosto nezbytné. Aktivním pejskům, kteří jsou neustále v pohybu, se doporučuje dávat krmivo, které obsahuje více než dvacet procent bílkovin, dvacet procent tuků a zbytek by měly tvořit sacharidy. Více než na procentuálním vyjádření jednotlivých složek ale záleží na zdroji vstupních surovin. Jaké suroviny do psího krmiva nepatří?

  • Kukuřice, pšenice nebo sója. Tyto suroviny jsou špatně stravitelné a do krmiv jsou přidávány jen kvůli objemu. Například sója se přidává jako náhrada masa díky vysokému obsahu bílkovin. Granulím, které obsahují sójové boby a sójový olej, se raději vyhněte.
  • Upravené maso, jako je maso pečené nebo uzené, vzbuzuje v krmivu otázky, co je důvodem jeho použití. Pravděpodobný důvod je ten, že při jejich úpravě mohlo dojít k upravení dochucením nebo konzervací.
  • BHA, BHT, sorban draselný, fosforečnan vápenatý nebo propionát vápenatý (někdy označované jako „doplňkové látky povolené v EU“). Tyto konzervanty jsou v krmivech zastoupeny nejčastěji. Velmi často způsobují alergické reakce, které se nemusí projevovat hned, ale klidně až za několik let.
  • Slunečnicový, palmový a řepkový olej. Tyto levné zdroje tuků nahrazují lépe stravitelné a využitelné živočišné tuky, které by v každém kvalitním krmivu být zastoupeny měly. Rostlinné tuky psi téměř nevyužijí.
  • Alergeny. Ty jsou věčným problémem nejen u lidí, ale také u psů a běžný chovatel si s nimi mnohdy neví rady. Mezi alergeny patří nejčastěji sója, mléko, vejce, pšeničný lepek nebo potravinářská barviva. Jestliže si nejste jistí, zda je váš pejsek alergik, raději se krmivu, které tyto suroviny obsahuje, vyhněte.

Pokud narazíte na granule, které mají podrobně rozepsaný zdroj bílkovin, tuků a sacharidů, pak už vám jen stačí zkontrolovat, zda jsou bílkoviny z velké části opravdu živočišného původu, co je zdrojem sacharidů a také to, jestli obsahuje krmivo ideální podíl tuků a pro jak starého a velkého psa je určeno. Cena by měla být až na posledním místě. Tak na to při dalším nákupu pamatujte!