Čím NESMÍTE krmit kočku?

Eva Vogelová

Nekrmíte kočku pouze potravou určenou speciálně pro ni? Dáte jí občas i něco ze svého jídelníčku? V tom případě byste měli zpozornět, protože spousta potravin, které běžně lidé konzumují, kočkám dělá zle. O jaké jde?

Čokoláda

Nikdy nedávejte kočkám čokoládu, pokud ji nechcete otrávit! Čokoláda obsahuje theobromim a kofein, který se ve zvířeti velmi rychle hromadí. Působí na kočky toxicky. Větší množství čokolády může být pro vašeho čtyřnohého parťáka smrtelné. Hodně záleží, kolik kofeinu a theobromimu čokolády obsahují. Raději to neriskujte a kočičce nedávejte na ochutnání ani kousek.

Rozinky a hroznové víno

Rozinky s hroznovým vínem působí na kočičí organismus toxicky. Stačí ji nakrmit malým množstvím těchto potravin a začne zvracet, mít průjem a mohou jí selhat ledviny. To stejné platí i pro psy. Zatím není známo, jaký toxin obsažený v rozinkách a hroznovém víně zvířecímu organismu tolik ubližuje.

Veškeré mléčné výrobky

Máme zažité představy, že krmit kočku mlékem je zcela normální a zdravé. To je omyl. Kočky by kravské mléko pít rozhodně neměly. Většina totiž trpí intolerancí laktózy. Mléko kočkám sice chutná, ale může jim způsobit nepříjemné žaludeční potíže. Nekrmte svoji kočku ani dalšími mléčnými výrobky, tedy sýrem, máslem, tvarohem, smetanou, jogurtem ani pudinkem. Kočce můžete kupovat speciálně upravené mléko neobsahující laktózu.

Konzervované ryby

Kočky milují ryby, ale ty konzervované jim ubližují. Vysoká koncentrace rtuti, která se v nich nachází, může vést u koček k závažným potížím. Z dlouhodobého hlediska může vést k neurologickým poruchám a snížení množství vitamínu E.

Česnek, cibule a pažitka

Česnek a cibule obsahuje disulfidy a sulfoxidy, které kočkám můžou způsobit závažné potíže. Tyto látky mohou poškodit červené krvinky a způsobit následnou anémii. Pažitka v malém množství tak velké riziko zdravotní újmy nezpůsobí, pokud ji ale máte na zahradě nebo v truhlíku, zbavte se jí, nebo umístěte někam, kde budete mít jistotu, že se k ní vaše kočka nedostane. To může představovat problém, protože kočky jsou většinou schopné se dostat úplně všude. Můžete si však vypěstovat kočičí trávu, která na vaše zvíře bude mít pozitivní vliv.

Syrové maso

Když kočkám zamáváte syrovým masem před očima, utloukly by se po něm. Problém je v tom, že kočky stejně jako lidé mohou ze syrového masa onemocnět. Můžou dostat třeba salmonelózu. Pokud chcete potěšit kočičí jazýček masem, nejprve ho tepelně upravte, aby nehrozilo, že vám mazlíček po jeho požití onemocní. V masu nesmí být kosti nebo chrupavky, vaše kočka by se mohla udusit.

Xylitol

Xylitol je sladidlo, které se nachází v různých druzích ovoce a zeleniny. Přirozeně se vytváří i v lidském těle. Přidává se i do bonbonů či žvýkaček. Kočkám ve velkém množství rozhodně nesvědčí, protože může způsobit selhání jater. Zvyšuje hladinu inzulinu a kočka může dostat hypoglykemický šok. Veškeré potraviny, které obsahují xylitol, kočkám nedávejte.

Sůl

Sůl obsahuje sodík, který v malém množství kočky skutečně potřebují. Velké množství však dráždí ledviny, střeva a žaludek. Pokud by si vaše kočka dlouhodobě pochutnávala na soli, mohly by jí selhat ledviny. Samotná sůl kočkám patrně moc nechutná, pokud ji však často krmíte slanými jídly, měli byste s tím přestat.