Co dělat, aby vaše kočka přestala v noci vyvádět a nechala vás vyspat?

Pavla Gabrhelíková

Nejdřív si uvědomte, že kočky jsou noční dravci, to znamená, že nejaktivnější jsou za soumraku a za úsvitu. Lidé jsou denní tvorové, alespoň většina z nás, proto se ráno probouzí a večer chodí spát. Vaším cílem je, aby kočka přistoupila na váš cyklus.

Co dělat, aby kočka v noci spala?

  • Hrajte si s ní ráno potom, co se probudíte, a odpoledne. Hned potom do ní nacpěte co nejvíce bílkovin, například v podobě kvalitních granulí s vysokým obsahem masa. Napodobíte tak to, co by se normálně dělo v divočině: Kočka uloví a pak usne.
  • Učte ji vás v noci neotravovat hned od prvního dne. Tedy zavřené dveře do ložnice nebo zákaz přístupu do postele.
  • Pořiďte jí interaktivní hry. Ty ji zabaví, i když jste v práci. Copak by vaše kočička odolala neposedné barevné myšce na pružince?

Co nedělat?

  • Nekrmte kočku hned potom, co se ráno probudíte. Do práce vstáváte dřív, než vstáváte o víkendu, kočce je to ale jedno. Zvykne si na to a bude vás budit, kdykoliv „zaspíte“. Navíc ji tak žrádlem odměníte za to, že vás nenechá vyspat.
  • Netrestejte kočku fyzicky. V první řadě je to stejně k ničemu. Jen se vás bude bát. Navíc taky zesílí projevy nelibosti, takže se pak připravte na rozškrábané dveře, poshazované nádobí a vyhrabané kytky.
  • V noci za ní nevstávejte. Jakmile ji půjdete v noci ztrestat nebo nedejbože nakrmit, zjistí, že tohle funguje. Pár dní přežijte noční řvaní a bugr, protože pak toho nechá. Musí ale zjistit, že na to nereagujete!

Důležité:

Je taky dost možné, že má vaše kočka nějaké zdravotní problémy. Pokud začala v noci řádit z ničeho nic, je to téměř jisté. Sledujte i další prvky jejího chování, například jestli pije, jak často chodí na záchod nebo jak chodí.