Co dělat, abyste usnuli rychleji?

Eva Vogelová

Máte potíže se spánkem? Usínáte až poté, co se několik hodin nervózně převalujete v posteli? Vyzkoušejte následující tipy, které by vám mohly pomoci ke kvalitnějšímu spánku.

Choďte spát s čistou hlavou

Nemůžete se divit, že nemůžete usnout, když nedokáže večer své problémy vypustit z hlavy. Snažte se stíhat své úkoly. Když je budete mít hotové, bude se vám lépe usínat. Pokud máte dlouhodobé potíže, kvůli kterým se místo spánku díváte do stropu, začněte s tím něco dělat. Řešení problému bude nejspíš nějakou dobu trvat, ale vy se můžete naučit zklidnit a vyhodit trable na noc z hlavy. Zkuste různá meditační cvičení nebo terapeuta.

Upravte si spánkový režim

Pravidelný spánkový režim je velmi důležitý, protože díky němu usnete hned. Usínejte a probouzejte se každý ve stejnou hodinu. Ničemu nevadí, když se někdy odchýlíte o deset až patnáct minut. Rozhodně byste však v jeden den neměli jít spát v devět hodin večer a druhý v jedenáct. Pokud si upravíte svůj spánkový režim, tělo si navykne na určitou hodinu, kdy začne usínat. Může nějakou dobu trvat, než se vám spánek upraví, ale rozhodně ta námaha stojí za to.

Vymyslete si před spaním nějaký rituál

Rituál těsně před spaním je důležitý, protože mozek bude vědět, že za chvíli má usnout. Můžete si přečíst několik stran v knížce. Neměla by být náročná na přemýšlení, abyste svoji hlavu před spaním zbytečně nezatěžovali.

Pořiďte si pásku přes oči

Páska přes oči je dobrým pomocníkem při usínání. Pokud nemáte v pokoji úplnou tmu, měli byste si pásku pořídit. Lépe se vám bude usínat, když před sebou budete mít absolutní černo. Pořiďte si takovou, která vás nebude na hlavě nikde tlačit, a budete se s ní cítit pohodlně.

Zacvičte si klidnou jógu

Protahující a uklidňující jóga vám pomůže usnout. Cviky z jógy se mohou stát vaším každodenním rituálem před spaním. Nejdříve se protáhněte a nakonec vyzkoušejte pozici dítěte. Sedněte si na paty, trup si položte na stehna, ruce nechte volně a čelem se opřete o zem. V této pozici zůstaňte několik minut, poté si lehněte do postele a snažte se spát.

Uložte elektroniku co nejdál od postele

Když se chystáte ke spánku, nemějte u sebe elektroniku. Může se stát, že budete mít nutkání sáhnout po telefonu, když po chvíli nebudete moci usnout. To není dobře, protože s mobilem v ruce neusnete už vůbec. Vypněte si veškeré zvuky, aby vás nic nerušilo.

Otevřete si okna

Pokud nebydlíte na rušném místě, nechte si otevřená okna. Průvan z otevřeného okna místnost ochladí a budete neustále dýchat čerstvý vzduch. V případě, že si musíte zavírat okna kvůli zvuku, před spaním alespoň řádně vyvětrejte. V zadýchané místnosti se špatně usíná.

Dvě hodiny před spánkem nic nejezte

Před spaním byste neměli nic jíst, protože by vás mohl tížit žaludek. Tělo potřebuje nějaký čas na strávení potravy. Když se na noc nebudete ničím cpát, usnete mnohem rychleji. Zamkněte si ledničku na zámek, aby vás nenapadlo do ní večer lézt.