Co dělat, když pocítíte strach ze smrti?

Eva Vogelová

Když si uvědomíte, že tu nebudete věčně, může vás zachvátit strach ze smrti. Bojíte se jí? Vyzkoušejte následující rady, které by vám mohly pomoci strach zahnat.

  1. Prociťte ho. Nebojujte proti strachu ze smrti. Nechte tomu volný průběh. Nechte si čas na uvědomění si, že tak to prostě je. Paradoxně se vám může ulevit.
  2. Cvičte vděčnost. Vyjděte si do přírody a sedněte si na trávu. Řekněte si, že jste vděční za to, jaký je krásný den. Pociťujte vděk za to, že svítí slunce a vy můžete sedět v přírodě. Uvědomte si, čeho všeho jste v životě dosáhli, a děkujte si za to. Nacvičujte vděčnost každý den. Vždycky se najde něco, za co byste mohli poděkovat sobě, přírodě nebo náhodě. Můžete být vděční i za to, že máte strach ze smrti, protože si díky němu dokážete více vážit života.
  3. Nezabíjejte většinu svého volného času civěním do mobilu a počítače. Když vás přepadá strach ze smrti, udělejte si čas sami na sebe. Přemýšlejte o svém životě, možná vám dojde, že byste na něm měli něco změnit. Každodenní zabíjení času na sociálních sítích vám strach ze smrti může ještě více umocnit. Stařenka s kosou jednou dožene každého z nás. Váš strach se zmírní poté, co si uvědomíte, že žijete naplněným životem a nestrádáte.
  4. Snažte se rozpoznat, proč máte strach ze smrti. Zjistit původ strachu je velmi důležité. Pokud ho zjistíte, můžete s ním dále pracovat. Ptejte se sami sebe, proč vás pomyšlení na smrt tolik zasahuje. Možná zjistíte, že se bojíte jen neznáma, které smrt pro většinu z nás představuje. Spousta lidí nemá strach ze samotné smrti, ale z toho, co nastane po ní. Logicky si vyvraťte, že bát se neznámých věcí je nesmysl. Užívejte si života, dokud máte tu možnost.
  5. Dělejte věci, které vás skutečně baví. Strach ze smrti pomine, pokud svůj mozek zaměstnáte. Nejlepší by bylo, kdybyste si našli něco, co vás bude bavit. Nezáleží na tom, zda se zabavíte sportem nebo posloucháním hudby. Hlavní je, že začnete myslet na něco úplně jiného. Vpravíte se znovu do všedního života a strach ze smrti už vás paralyzovat nebude.
  6. Zjistěte, co je pro vás v životě důležité. Stanovte si cíle, které vás poženou kupředu. Ujasněte si, do čeho chcete investovat energii. Pokud budete dělat něco, co vás opravdu naplňuje, strach ze smrti ustoupí. Dělejte všechno tak, abyste na smrtelné posteli nebyli nešťastní z toho, že jste to nikam nedotáhli. Na konci života si budete moci říct, že jste pro svůj život udělali všechno, co jste mohli.

Témata:, ,