Co dělat, když se pes nechce nechat pomazlit a jak to poznáte?

Pavla Gabrhelíková

Psi jsou nejlepší přátelé člověka. Milujeme ty jejich chlupaté čumáky! Nic člověka neuklidní tak jako svého mazlíčka obejmout a hladit na jeho hebkém bříšku. Jenže ne každý pes si to užívá.

Pokud se chystáte pomazlit cizího psa, nezapomeňte se nejdřív zeptat majitele. Pes může mít nějaké bolavé místo, na které když narazíte, tak se po vás ožene. Taky možná nepatří k těm, kteří si hned oblíbí cizího člověka. Pokud majitel psa svolí, všimněte si ještě, jestli má zvíře vztyčený ocas, upřeně vás sleduje a strnule stojí. To neznamená, že se cítí na mazlení, ale spíš by vás mohl rafnout. Pokud ale vrtí ocasem tak, až se mu hýbe celé pozadí, má uši dozadu a hlavu nízko nebo s ní háže, nemůže se vašeho doteku dočkat.

Někteří psi vás možná nerafnou, ale mazlení je třeba moc nezajímá. Dejte jim prostor a snažte se je moc neprovokovat. Všímejte si taky, jestli nemá zvíře na obojku uvázanou žlutou stužku. To znamená, že majitel si nepřeje, abyste na jeho psa mluvili nebo se ho dotýkali. Může být po úrazu, ve výcviku nebo nebezpečně agresivní.

Typy psů

Nemazliví psi se většinou poznají už od štěněte. To však neznamená, že s vámi neradi tráví čas nebo vás nenávidí. Jen prostě nepotřebují projevovat lásku tímto způsobem. Extrémně dominantní psi si vynucují hlazení ve chvíli, kdy chtějí, což je způsobeno špatnou výchovou, nebo jsou to vlci samotáři, protože vůdce smečky přece nepotřebuje žebrat o pohlazení.

Pokud máte doma nemazlivého psa, je spousta jiných způsobů, jak mu projevit náklonnost a dopřát pozornost. Takoví psi jsou totiž většinou aktivní a ocení, pokud s nimi budete dělat některý ze psích sportů. Upevníte tak i pouto mezi vámi. A kdo ví? Třeba si k vám potom přilehne a svolí i k mazlení.