Co jste nevěděli o antikoncepci?

Lucie Bryndová

Antikoncepce je široký pojem. To, že se pod ním neskrývá pouze hormonální pilulka, je všeobecně známo. Co ale možná nevíte, je, že má svůj mezinárodní den. Ten připadá na 26. září a klade si za cíl je zvýšit znalost různých variant antikoncepce a poukázat na nebezpečí spojené s nechráněným sexem. O jakých dalších zajímavostech jste v souvislosti s antikoncepcí možná ještě neslyšeli?

Světový den antikoncepce se slaví po celém světě, a to poměrně krátce. Stanoven byl až v roce 2007. Jeho hlavním heslem je: Každé těhotenství by mělo být chtěné. Kromě zvyšování informovanosti o sexuálním životě a ochraně před nechtěným otěhotněním nebo pohlavními chorobami si klade za cíl také zdůrazňovat negativní dopad antikoncepce na plodnost a jiné zdravotní komplikace, které mohou nastat v důsledku jejího špatného nebo nadměrně dlouhodobého užívání.

Trocha historie

Antikoncepční pilulka tak, jak ji známe dnes, byla vizí Margaret Sanger, ženy, které zemřela maminka následkem porodu jedenáctého dítěte a která stála na počátku liberálnějších poraden v Americe. Do té doby znalo lidstvo poševní pesary nebo latexové prezervativy. První lubrikované kondomy se začaly přitom prodávat až v roce 1957, tedy pouhé čtyři roky před tím, než se dostaly antikoncepční pilulky ke svým prvním uživatelkám v USA.

V Československu byl vývoj této metody zahájen o rok později. První přípravek s názvem Antigest přišel na trh v roce 1965. A proč vlastně antikoncepce vznikla až tak pozdě? Důvodem nebyl pouze rozvoj medicíny, protože vědecké předpoklady k jejímu vzniku byly známé již delší dobu. Vznik hormonální antikoncepce si ale vynutily zejména sociální změny, poválečná populační exploze a požadavky vyplývající z liberalizujícího se postoje k sexualitě jako takové.

Zajímavá čísla

Dle statistik je více než 41 procent ze všech těhotenství na světě neplánovaných a téměř polovina z nich skončí potratem. V Evropě dokonce 64 procent těhotenství končí potratem, což je dáno moderním způsobem života, kdy se odchod žen na mateřskou odkládá až do takového věku, kdy již může dojít k narušení ženské plodnosti.

Zatímco dívky začínají se sexuálním životem průměrně v sedmnácti letech, rodinný život plánují až kolem třicítky. A právě v tomto rozmezí se chrání před nechtěným otěhotněním nejrůznějšími metodami antikoncepce.

České ženy od hormonální antikoncepce ustupují

Českých uživatelek hormonální antikoncepce v posledních letech ubývá. Způsobeno je to několika faktory. Prvním důvodem je, že silné populační ročníky dospěly do věku, kdy už plánují mateřství, dalším faktorem jsou stále častější zdravotní argumenty, proč od této formy antikoncepce ustoupit.

Navíc přichází do módy nové trendy v podobě aplikací, injekcí nebo různých náplastí. Zájem je také o zavádění nitroděložních tělísek. Lékaři mají ale obavy, že dojde v důsledku této změny chování k ještě častějším plánovaným přerušením těhotenství.

Jaká je spolehlivost jednotlivých metod antikoncepce?

Stále platí pravidlo, že je hormonální antikoncepce společně s používáním kondomu nejúčinnější a nejspolehlivější ochranou proti nechtěnému těhotenství. Pravděpodobnost otěhotnění je při správném užívání hormonální antikoncepce 1:1000.

Nitroděložní tělísko jako další forma antikoncepce, které může být hormonální i nehormonální, je spolehlivé o něco méně. Otěhotní dvě až tři ženy z tisíce. Injekce je spolehlivá totožně a stejně tak i náplast.