Co jste nevěděli o herečce Joanně Kulig, která ztvárnila hlavní roli ve filmu Studená válka

Lucie Bryndová

Nedávno běžel v kinech film z období budování stalinského Polska. Příběh velké osudové lásky zpěvačky Zuly a skladatele Wiktora. Ultimátní love story, kterou natočil Pawel Pawlikowski, navazující na úspěch oscarové Idy, za kterou získal v Cannes cenu za režii. V hlavní roli Studené války jste mohli, a stále v některých kinech ještě můžete vidět, půvabnou polskou herečku Joannu Kulig. Kdo je tahle charismatická baba a jak se poznala s Pawlikowskim?

Joanna je oblíbená hlavně v Polsku, kde ji znají diváci z kina nebo televize. Poprvé se na obrazovkách objevila v talentové televizní show ve svých patnácti. Tehdy prorazila s jazzem a právě jazzovému zpěvu se chtěla původně věnovat. Blízko měla ale i k tanci. K filmu se dostala díky škole. Na filmovém plátně se pak poprvé objevila v debutu Grzegorze Turnaua s názvem Mezi tichem a tichem. V roce 2009 získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon, a to za roli ve filmu Doktor Halina.

Jak se dali s režisérem dohromady?

S Pawlem Pawlikowskim se setkala v době, kdy procházela velkou životní krizí. Kdy chtěla pověsit herectví na hřebík. Když jí ale přišel od známého režiséra mail s nabídkou role ve filmu Žena z pátého patra (2011), řekla si, že dá kariéře herečky přece jen ještě šanci. Pak společně natočili ještě oscarový film Ida a Studená válka. A rozhodně to nebyl krok vedle.

Tajemství jejich spolupráce tkví v tom, že Pawlikowski hledal pro obsazení hlavní role herečku, která zároveň miluje hudbu, tanec a zpěv. „Inspiroval mě také k tomu, abych se naučila anglicky. Pawel mluví šesti jazyky, stejně jako bych ráda mluvila i já, takže jsem si řekla, že to prostě dám,“ říká herečka.

Otevřené dveře

Díky angličtině se jí otevřely dveře také do dalších rolí. „Už mám za sebou televizní seriál Hanna a také jsem hrála rusovlasou jednookou čarodějnici v Hansel & Gretel: Witch Hunters. Tam si dali maskéři natolik záležet, že jsem se v zrcadle vůbec nepoznávala,“ vzpomíná.

Proč vzala roli ve filmu Studená válka? Důvodem byl hlavně scénář. Příběh plný skutečných emocí ji naprosto učaroval. Zároveň ve filmu mohla také naplno předvést své nadání, a to jak po stránce pěvecké, tak i taneční. Aby se na roli stoprocentně připravila, půl roku trénovala osm hodin denně s folkovou skupinou.

Cítit a promítat

A díky čemu byla postava Zuly, kterou ztvárnila, tak přesvědčivá? Během natáčení, kdy zrovna zpívala, přemýšlela nad Marilyn Monroe a jejím vztahem s Arthurem Milerem, a také jí prý pomohlo myslet na Amy Winehouse a na její osobnost. „Cítila jsem, že má hlavní hrdinka od každé z těchto osobností něco. Je hezká a talentovaná, zároveň chce ale něco zničit. Ať už dělá herečka cokoli, nejvíce emocí cítí právě při zpěvu,“ řekla Joanna.

„To, co Joanna opravdu cítí, promítá také do všech rolí, které hraje na jevišti. A právě proto, jaká je, co dává publiku, jsem si ji vybral pro své filmy,“ uzavírá režisér Pawlikowski.