Co možná nevíte o tygrech

mim

Jedno z nejkrásnějších zvířat planety. Tak je bezesporu tato dokonale pruhovaná šelma právem nazývána. Jak dobře tygry znáte? Víte, který poddruh je největší, jak dlouho se stará samice o mládě či kolik masa za rok tento predátor spořádá? Zde přinášíme odpovědi.

  1. Šelma na vyhynutí

Za posledních sto let klesal počet tygrů žijících ve volné přírodě děsivou rychlostí. Pokud jich bylo v roce 1920 odhadováno na 100 000 kusů, v současnosti žije na Zemi jen asi 4 000 tygrů. Jejich výskyt se snížil na sedm procent svého původního počtu.

  1. Tygr jávský k vidění jen v knížkách

Rozeznáváme devět poddruhů tygrů. Tři z nich jsou již zcela vyhubeni – tygr jávský, kaspický a balijský. Mezi nejohroženější patří tygr ussurisjký (amurský) a tygr čínský.

  1. Cíl pašeráků a šarlatánů

Likvidace tygřího přirozeného prostředí v podobě kácení lesů a hubení jejich potravy, pytláci, kteří za tygří kůži či drápy dostávají nemalé peníze, či údajně zázračné lektvary čínské medicíny, jejichž hlavními ingrediencemi je prášek z rozemletých tygřích kostí, to vše jsou hlavní příčiny toho, že tato nádherná zvířata rapidně mizí z povrchu zemského.

  1. Tygr, král zvířat

Na rozdíl od západní civilizace, kde je za zvířecího panovníka považován lev, v Asii za vládce zvířat uznávají tygra. Nazývají ho „pánem džungle“ či „carem tajgy „. V některých východních kulturách měl tygr dokonce božské postavení. Každý 12. rok je v čínské kultuře rokem tygra. Zrozenci v tomto znamení prý bývají charizmatičtí vůdci, které jen tak něco neskolí.

  1. Pruhovaná nej

Tygři ussurijští a indičtí jsou největší kočkovité šelmy. Samci měří až dva metry a váží i 300 kilo.  Nejmenším žijícím poddruhem je tygr sumaterský, jenž dosahuje zpravidla délky 155 až 170 cm. Po ledním a hnědém medvědovi je tygr největším suchozemským predátorem. Tygři vynikají i v běhu. Při lovu dokážou své tělo rozhýbat do rychlosti až 60 kilometrů za hodinu a vrhnout se na svou kořist skokem dlouhým až devět metrů!

  1. Co tygři umí a co méně

Tygři jsou výborní plavci a na rozdíl od ostatních koček mají rádi vodu. Dokáží uplavat až osm kilometrů. Je známý i případ, kdy samec tygra uplaval celých 29 kilometrů. Na rozdíl od jiných šelem ale tygři špatně a neradi šplhají. Mají skvělý zrak, naopak čich je jejich nejslabším smyslem.

  1. Tygr predátor

Za obávaného lovce je tygr považován právem. Nedělá mu problém ulovit kořist, která ho výrazně převyšuje velikostí i hmotností. Nejčastější potravou jsou velcí savci – prasata či jelenovitá zvěř, kterou tygři stopují a po krátkém sprintu ji skolí. Troufnou si i na krokodýla či medvěda hnědého. Ročně spořádají zhruba padesát kusů zvěře.

  1. Unikáty

Nenajdeme dva tygry, kteří by měli identické pruhy. Co však mají stejné, je vzor na čele, který připomíná čínský znak pro slovo „král“. Pokud uvidíte bílého tygra, vězte, že se jedná o tygra indického. Ten jako jediný z poddruhů může vytvářet tuto unikátní bílou mutaci. Odhaduje se, že zhruba na 15 000 běžně zbarvených indických tygrů připadá jeden bílý.

  1. Otec bez zájmu

Tygři se rozmnožují během jara, kdy začnou hledat vhodnou samici. Ta začíná být plodná ve čtvrtém roce života. Po úspěšném spáření se samec vrací zpět do svého teritoria a starost o mláďata přenechá jejich matce. Ta tygří koťátka kojí zhruba osm týdnů. V jednom roce jsou malí tygříci schopni si sami obstarat potravu. S matkou zůstávají do věku tří let.

  1. Zachraňme tygry

11. červenec je stanoven jako mezinárodní Den tygrů. Ochránci zvířat a vládní organizace dělají vše proto, aby nám nejenom tento den připomínal nutnost zachránit tyto nádherné šelmy před vyhynutím. Oscarový režisér Ross Kauffmann ve svém nejnovějším dokumentu Země tygrů (Tigerland) poukazuje na problematiku mizení tygrů z volné přírody a na nelehkou misi ochránců, kteří se je snaží navracet zpět na místa jejich původního výskytu. Na Discovery Channel je Země tygrů vysílána v premiéře 31. března 2019 od 20 hodin.

Témata:, ,