Co o vás prozrazuje poloha, ve které spíte

ČTK, mim

Poloha, ve které spíte, může prozradit spoustu věcí o vašem věku, práci, koníčcích - a také to, jak dobře budete odpočinutí. Zjistil to nový průzkum, o kterém informoval zpravodajský server Daily Mail.

Ukázalo se například, že ti, kdo mají vysokoškolský titul, s největší pravděpodobností spí každou noc na levém boku, tedy v pozici „levoležáka“. Dospělí, kteří se nejčastěji uloží každou noc na pravý bok, a jsou tedy „pravoležáky“, pravděpodobně kouří a pijí kávu, zjistil průzkum mezi 5000 dotázanými.

Ti, kdo se ve spaní nejčastěji uloží na břiše, podle statistického výsledku průzkumu rádi holdují alkoholu. A zaměstnanci veřejných služeb mají problém držet se jedné polohy a zkoušejí celou řadu různých pozic, než se jim v některé podaří usnout.

Vypracování průzkumu si zadala společnost Sealy, která se zabývá – jaké překvapení – výrobou matrací. Průzkum také tvrdí, že některé spací polohy mohou zlepšit kvalitu spaní.

Vyplynulo z něj, že nejvíce osvěžení a odpočatí se cítí ti, kdo spí v poloze „mořské hvězdice“ – tedy na zádech s rozhozenýma nohama a s rukama kolem hlavy. Tento výsledek poněkud naboural to, co celá desetiletí doporučují odborníci: spát na boku, ať už levém nebo pravém, protože tak si člověk v noci nejlépe odpočine.

Poloha na levém nebo pravém boku, která napodobuje fetální pozici, přispívá ke snadnému dýchání, kdy nic neblokuje dýchací cesty a tělo snáz dosáhne hluboké spánkové fáze, jež tělo během noci regeneruje. Vědci ovšem také doporučují spát na zádech, což tělu umožňuje dokonale se uvolnit a brání bolesti či nepohodlí během noci nebo po ranním probuzení.

Na druhou stranu chrápání či spánková apnoe jsou nejčastější u lidí spících na zádech. V jejím důsledku se ráno mohou cítit nevyspalí a neodpočatí.

Témata:,