Co s deštivým dubnem? Vyrazte na výstavy fotografií. Máme 3 tipy

Redakce

Máme pro vás tipy na několik fotografických výstav, které probíhají v Praze.

Michal Vojkůvka – SuperSavings
Tančící dům Art Salon S, do 12. dubna

Posledních pár dnů zbývá všem, kteří by ještě rádi stihli výstavu fotografa Michala Vojkůvky SuperSavings. Černobílé fotografie pořízené v USA tvoří ucelený obraz krajin, na kterých lidstvo zanechalo větší či menší stopy. Vojkůvka se drží klasického analogického postupu a jeho expozice tak představuje jakousi revoltu proti digitalizaci fotografie i celého světa. Většina snímků vznikla v Detroitu a zobrazuje opuštěné tovární haly, nádraží, zavřené stánky s občerstvením a odstavená auta bývalé automobilové metropole. 

Vladimír Židlický – Retrospektiva
Městská knihovna, do 26. dubna

Fotograf Vladimír Židlický v červenci oslaví 70. narozeniny a Dům fotografie Galerie hlavního města Prahy při této příležitosti připomíná jeho práce, teré vznikaly od 70. let. Výstava s názvem Retrospektiva je rozdělena do pěti tematických částí Bromostříbrné zvětšeniny, Barevné pozitivy, Ferrotypie, ambrotypie, Reinterpretace leteckých fotografií z I. světové války a Kombinované techniky. V těch můžete najít černobílé i barevné fotografie s nádechem minulosti a snímky vytvořené pomocí analogu i digitální techniky. Všechny ale nesou nezaměnitelný rukopis umělce, jehož fotografie zdobily galerie v Evropě, Číně, Rusku i v USA.

Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein – Všechno je jinak
DOX, do 8. června

Střet moderního světa a kultury domorodců zachycují snímky Barbory Šlapetové ve spolupráci sochaře Lukáše Rittsteina. Výstava Všechno je jinakkterou hostí Centrum současného umění DOX, mapuje výpravné cesty obou umělců do západní Papuy a Papuy-Nové Guineje. Fotografie také zachycují setkání členů kmene Yali Mek s dvěma astronauty NASA, které dalo vzniknout filmovému experimentu Cestování dýmem v režii Jana Svěráka a dokumentu Kosmický telefonát. (kar)