Co Slovákům závidět? Tornádo Lue!

Jiri-Vanek

Jestli si nějaká československá kapela zaslouží přízvisko “kultovní”, tak jsou to Tornádo Lue soustředění okolo zpěvačky Jany Tóthové. Po devíti letech vydává skupina v komorním obsazení nahrávku Live Nu Spirit Club, která obsahuje jednak tři nové studiové písně, jednak záznam z loňských koncertů v Bratislavě. Patnáctka písniček dokazuje, že i bývalý divoký punkový šraml a dráživě nezaujatý hlas Tóthové výborně funguje ve třech, bez klasické rockové rytmiky.

Eponymní debut kapely Tornádo Lue z roku 1993 působil jako zjevení. Punková syrovost (první deska byla v podstatě demo natočené naživo na čtyřstopý magnetofon) kombinovaná s balkánskými klarinetovými vyhrávkami a odtažitým projevem zpěvačky Jany Tóthové, slovenské Nico, to všechno tvořilo osobitý mix naléhavosti a nezúčastněnosti. V období dělení společného státu působil dráždivě i fakt, že všechny texty zpívala skupina samých Slováků v češtině: u Zábranových překladů poezie britské básnířky Sylvie Plathové to bylo logické, ale češtinu si Jana Tóthová zvolila i pro svou vlastní tvorbu.

Poslechněte si Tornádo Lue v YouRadiu

Legendy praví, že členové Tornádo Lue užívali divokosti devadesátých let až příliš na to, aby k tomu stíhali ještě kapelu; druhé album Vlky tak vyšlo v roce 1996 až po rozpadu skupiny. Tóthová zde kromě Plathové zhudebnila i dvě básně Bohumila Hrabala. Činnost skupina obnovila až v roce 2001, už bez původního kytaristy Dušana Palka, který zmizel v zahraničí a s ostatními přerušil kontakty. Třetí deska Nebeskí jazdci (nazvaná podle coveru titulní skladby ze stejnojmenného filmu, zhudebnění se na ní dočkal i Vítězslav Nezval) pak vyšla v roce 2004.

Po odmlce se slovenská legenda loni dala znovu dohromady a v říjnu odehrála tři po sobě jdoucí koncerty v bratislavském Nu Spirit Clubu. Zbyli už jen tři: původní bubeník Juraj Hladný na klávesy, původní baskytarista Pavol Murín hraje na kytaru, kterou si občas vezme i zpěvačka Jana Tóthová. A je to – stejně jako všechny předchozí desky – výborná nahrávka; dvanáctka živých skladeb z loňských koncertů je taková komorní bestofka Tornádo Lue.

Důležitý je ale fakt, že kapela hraje ve výborné formě. Hudba bez rockové rytmiky má více kabaretní ráz, pobaví reggae verze Sladké je žít. Kapela hraje soustředěně a účelně, ne víc, než je potřeba pro podmalování dráždivě nezaujatého zpěvu Jany Tóthové. Dvanáctka písní je doplněna třemi novými studiovými nahrávkami; vznikly ve stejně minimalistickém nástrojovém obsazení a bezvadně tak zapadají do konceptu desky.

Tornádo Lue“Jestli něco Slovákům závidím, jsou to Živé kvety,” napsal jsem si nedávno na svoji facebookovou zeď a jako první komentář se tam objevilo lakonické “A Tornádo Lue!”. Deska Live Nu Spirit Club mě přiměla k intenenzivnímu studu, že jsem je tam nenapsal hned napoprvé.

Tornádo Lue – Live Nu Spirit Club
Vydavatelství: Indies Scope
Celkový čas: 57:03
Seznam skladeb: Nikto není, Mein Schatz, Šílená, Nick a svícen, Lady Lazarus, Nebeskí jezdci, Sladké je žít, Mrtví kamaráti, Krávy, Toilette pavúk, Cesta domů, Dárek, Blue Velvet, Jak to doopravdy bylo, Indián

Témata: