Co všechno na Vánoce lidé dělají kvůli kočkám, aby uchránili vánoční stromeček a celou výzdobu?

Lucie Bryndová

Vánoce jsou svátky radosti, lásky, pohody, a především chvil klidu a společně stráveného času s těmi nejbližšími. K nim patří i domácí mazlíčci. A hlavně kočičky mají vánoční atmosféru nejvíce v oblibě. V průběhu roku snad není žádného svátku, kdy by si užily tolik rozptýlení. Všude je spousta vjemů. Ať už je to vánoční stromeček s ozdobičkami, nebo jiné dekorace, jídlo a spousta lidí na jednom místě. Aby všichni přežili svátky ve zdraví, řada majitelů koček musí předem počítat s řadou preventivních opatření. Co všechno dělají, aby zachránili Vánoce?

  • Hluk. Zvířata mají své návyky. A výjimkou nejsou ani kočičky. O Vánocích se jim naprosto promění jejich přirozené teritorium, a to je může trochu vyvést z míry. Neznamená to, že byste se měli přípravám sváteční atmosféry nějak vyhýbat, ale je dobré brát na zvířátka ohled. Řada majitelů se snaží omezit hluk a zmatek nebo připravuje svým mazlíkům úkryt, klidné místo, kam se mohou odebrat ve chvíli, kdy už je toho na ně moc. Někteří navíc kupují speciální osvěžovače vzduchu s feromony, aby se čičiny uklidnily a vyhnuly se případnému stresu.
  • Oholený stromeček. Určitě jste si všimli fotek, které kolují každoročně po internetu. Je na nich smutná kočička, která sedí před vánočním stromečkem, který je až do dvou třetin zbavený větví, aby se na ně nemohla dostat, nebo je přímo zavěšený u stropu. To už je trochu extrém, ale je pravdou, že kočičky milují všechny řetězy a ozdobičky a stromeček je tak pro ně neuvěřitelně pestrou paletou hraček. Kočky také milují samotné šplhání po stromě a škrábání. Vhodné je zajistit stromek tak, aby neupadl ani pod tíhou číči, vyvarovat se otevřenému ohni v podobě svíček na stromě a pokusit se sehnat bezkabelové lampičky, na kterých se váš miláček neoběsí.
  • Jedovaté květiny. Jestli máte doma kočičku nebo kocourka, určitě víte, že je pro vás vánoční hvězda naprostým tabu. Přesto, že je tato květina milou vánoční tradicí, váš chlupáč ji zase až tak moc neocení. Právě vánoční hvězda je pro kočky jedovatá, podobně jako třeba lilie. Po pozření u nich může vyvolat zvracení, průjem, křeče, ale i závažné poškození ledvin. Tady máte vysvětlení, proč žádný z vašich kamarádů, který má doma čičinu, na stole ani jinde v bytě vánoční hvězdu nemá.
  • Nebezpečné cukroví. Některé kočičky jsou hodně mlsné, a tak zkouší spořádat prakticky cokoli. Co na tom, že je většina takových laskomin plná čokolády, která je pro ně nebezpečná. Proč? Obsahuje teobromin, který je nejen pro ně, ale také pro pejsky jedovatý a může jim způsobit řadu zdravotních komplikací. Majitelé koček tak často cukroví pečlivě schovávají a servírují ho hostům až ve chvíli, kdy na něj dostanou chuť, a pak bedlivě sledují, jestli ho nezačne jejich kočičák očuchávat.
  • Sváteční tabule. Že řešíte štědrovečerní večeři jen pro sebe? Najdou se i takoví majitelé domácích mazlíčků, a zejména kočiček, kteří nezapomínají ani na jejich bříška. Někteří se s nimi dělí o kapra, ale speciálně pro ně ho vaří bez soli. Nebo nachystají sardinkové konzervy či kapsičky, aby zbytečně neloudily jídlo, které není pro jejich mlsné jazýčky úplně tím pravým ořechovým.