Co zbylo z Pixies? Popové písničky bez konfliktu

petrfrinta

Pohromu, kterou nedávno vydané singly americké legendy Pixies opatrně naznačovaly, novinka Indie Cindy dokonává. S klasickými deskami Pixies, jedné z nejlepších kapel alternativního rocku uplynulých tří desetiletí, má totiž jen pramálo společného.

Povytažená obočí fanoušků Pixies provázela už nedávno vydanou trojici EP. I těm největším optimistům ale zamrzl úsměv na rtech poté, co americká skupina připustila, že dvanáct představených skladeb rovná se celý obsah novinky Indie Cindy, první desky po třiadvaceti letech. Za své tak vzal shovívavější přistup živený nadějí, že slabší okamžiky jsou jen B stranami singlů.

Poslechněte si Pixies v Youradiu

Ze záplavy podobně znějících kapel se Pixies v osmdesátých letech vydělili jedinečnou kombinací syrového kytarového zvuku a až popových melodií v neurvalém zvukovém balení, s notnou dávkou neúcty k tradičním písničkovým formám navrch. Rady tipu „sloka-refrén-a-tak-do-nekonečna-dokola“ zkrátka nebyly čtveřici po vůli.

Písničky se tehdy rodily z mimořádného přetlaku; nejen autorského (první čtyři alba včetně doprovodných EP vznikla v rozmezí pouhých pěti let), ale i lidského a emočního. Skladbami se proplétaly všemožné frustrace – neláska, pocity nezapadání, odmítnutí – a stejně nekonečné bylo i pnutí mezi členy kapely, především mezi zpívajícím kytaristou Blackem Francisem a výraznou basistkou Kim Deal.

Ta ze sestavy odešla v roce 2013 (během roku kapela vystřídala další dvě baskytaristky) a Indie Cindy ze všeho nejvíce připomíná Blackovy sólové nahrávky: už ne tak ostré, o to však přešlechtěnější. Jako kdyby Pixies už neměli pořebu vykřičet do světa všechny pravdy a pocity, a tak novinku tvoří především nekonfliktní, často nepříliš výrazné popové písničky, jejichž autora/interpreta si můžete snadno splést.

Někdejší nervní škleb a rozpolcenost nahradil opatrnický kontrast mezi uhlazenými slokami a rozostřenými mezihrami. Jenomže tenhle kontrast působí na Indie Cindy samoúčelně a až příliš okatě se snaží připomenout kořeny Pixies. Mohli bychom donekonečna spekulovat, co místo někdejšího přetlaku vedlo kapelu ke skládání tentokrát. Ale třeba za to může jenom věk; o prožitcích, jimiž před dvaceti lety končil svět, jak jej znali, uvažují čtyřicátníci s větší rozvahou a jejich písničky budou zákonitě poklidnější. Plytkost většiny materiálu – některé skladby totiž opravdu znějí jako z výprodeje polotovarů pro začínající skupiny – to ale ani neomlouvá, Indie Cindyani nevysvětluje.

Inide Cindy je v případě jednoho z nejinvenčnějších představitelů alternativního rocku zkrátka zbytečná položka, která má nejspíš legitimizovat následující turné. Pochopitelně opřené především o klasický materiál.

Pixies – Indie Cindy
Vydavatelství: Pixiesmusic/PIAS
Celková délka: 45:49
Seznam skladeb: What Goes Boom, Greens and Blues, Indie Cindy, Bagboy, Magdalena 318, Silver Snail, Blue Eyed Hexe, Ring the Bell, Another Toe In the Ocean, Andro Queen, Snakes, Jaime Bravo, Women of War

Autor je spolupracovník redakce

Témata: