Co znamená, když kočka čichá s otevřenou tlamou aneb Flehmenova reakce

Paga

Už jste to u své kočky jistě viděli - přišla k něčemu nebo někomu, otevřela tlamu a s tak trochu připitomnělým výrazem podobným úsměvu něco "očichávala". Proč to kočky dělají?

Jde o takzvanou Flehmenovu reakci. Je to takový kočičí šestý smysl. Nejenom, že mají lepší sluch, čich a zrak, mají ještě navíc Jacobsonův orgán. Ten kombinuje chuť a čich, proto kočka doslova nasává pachy ústy a bere si z nich informace pomocí chuťových pohárků. Kočka má co nejvíce otevřenou pusu a odhalené zuby právě proto, aby toho do sebe natáhla co nejvíce.

Kočky nejsou samy

Tento orgán má ale více zvířat. Našli byste ho v tlamách několika savců, jako jsou zebry, losi, žirafy, lamy nebo i nosorožci. Nicméně kočky mají tento orgán vyvinutý nejsilněji. Zatímco pes má sílu tohoto orgánu devět receptorů, u kočky je to třicet.

Pokud zvažujete pořízení druhé kočky, je možné, že to vaše kočka bude dělat o to víc. Taky když přijdete z návštěvy, kde bylo jiné zvíře, taky si vás hezky prozkoumá „Flehmenem“. Navíc je to dobrý indikátor toho, kde je od kočky načůráno. Takže jestli kočka s otevřenou tlamičkou očichává sedačku, tak si ji pro jistotu očichejte taky…