Colours 2013, den 2.: Woodkidovo předčasné finále festivalu

ondrejbambas

Druhý den festivalu Colours of Ostrava nabídl velice silný a navíc konzistentní line-up hlavní stage. Od čtyř hodin se na něm vystřídaly postupně čtyři mužské hlasy, jejichž síla dokáže utáhnout celé vystoupení. Milým překvapení byl výborný a vtipný výkon izraelského nováčka v Česku Asafa Avidana, skvělý set odehrál i francouzský skřítek Woodkid.

Jako první se divákům za přímých sunečních paprsků představil

, který u nás není žádným nováčkem a jenom přes léto obráží na území Česka a Slovenska tři festivaly. Jako první ho čekala právě Ostrava, kde ho i brzy odpoledne přivítali fanoušci s otevřenou náručí; hlavně díky druhé drum’n’bassové polovině vystoupení se odvázali a na úvod dobře rozhýbali. Ještě o něco více zafungovala večerní show na zmenšeném pódiu v ulicích města, kde Dub FX bavil příchozí další necelou hodinu a podle vlastních slov si show i více užil.

Povedenou českou koncertní premiérou se na festivalu zapsal izraelský freakrockový písničkář Asaf Avidan, sympatický muž s netypicky skřehotavým hlasem ženy. Do Ostravy přivezl předvést i písničky z aktuální první sólové desky Different Pulses. Přestože slova o jednom z vrcholů akce mohla zpočátku Asaf Avidan/Foto Matyáš Theuer, LK HOLDING působit nadneseně, svým výkonem a bezvadnou náladou je potvrdil. Muzikantsky sice se svou doprovodnou kapelou nepředvádí žádné superlativní výkony, ale díky nadšení, vtipu a obrovskému charismatu si získal publikum od první chvíle. Na Colours odhalil i svou rockovější polohu z dob spolupráce s The Mojos a v podstatě jediný intimnější moment nastal při hitovce One Day. Fanoušci ale nezareagovali jen na ni.

Ochotně se zapojovali i do skákání nebo luskání prsty, které se po ztišení nástrojů hlasitě rozléhalo i k prostoru protějších tribun. Radostně výskali, když Asaf předvel reklamu na jednu z vod ("Ražek"), již na pódiu konzumoval, anebo když se na celoplošné obrazovce ukázal detail na lahev tvrdého alkoholu opatřenou Avidanovou jmenovkou, na niž jako na perkuse hrála jedna ze sboristek. Citlivý, ale i vtipný Asaf Avidan dokázal, proč je v Izraeli tak populární. A jak to vypadá, zalíbit by se (mu) mohl(o) i (v) Česku.

Poslechněte si Asafa Avidana, Damiena Rice a Woodkida v Youradiu

Irský rozervaný písničkář Damien Rice měl nelehkou úlohu, svým sólovým koncertem totiž musel naplnit prostor před hlavní scénou. I díky ohleduplným Damien Rice na Colours/Asaf Avidan/Foto Matyáš Theuer, LK HOLDINGpřihlížejícím se mu to podařilo a vynikly tak hlavně klidné momenty, při nichž bylo slyšet i vlastní podupávání či upadnutí plastového kelímku. Zpěvák samozřejmě klubovou atmosféru na festival nepřenesl, ani nezhmotnil nové velkolepé propojení, ale alespoň důstojně odehrál akustický set, při němž mu přišla na Cold Water s navazující Cohenův song Hallelujah vypomoci i Markéta Irglová (jíž zase Rice vypomohl při jejím koncertu v krytém Gongu). Přítomnost Damiena potěšila tisícovky návštěvníků, což je s ohledem na jeho raritní koncertování největší přínos. Na konec i ta barová scénka při Cheers Darlin‘ , v rámci které si na stage vytáhne zadanou dívku a před zraky jejího portnera do ní mimo jiné nalije zhruba litr vína, působila mile, přestože její scénář je již několik let neměnný (report z koncertu v Roxy).

Páteční večer měl za úkol za zahraniční posily zakončit francouzský akternativně-elektronický písničkář s kšiltovkou, hiphopovaými kraťasy a klidným zastřeným hlasem, Francouz Woodkid. Ten – obrazně řečeno – od loňského koncertu v pražské Arše (report) ještě o něco vyrostl. A dostál své velkoleposti; s doprovodnou skupinou a obrovským plátnem za zády dokázal prezentovat kýč a svou aktuální povedenou desku Golden Age (přečtěte si o ní) snad ještě monumentálněji, než jací byli Sigur Rós předešlý den (report). Doprovodným vizuálem, jakkoliv se zanořený v dýmu jevil téměř ve 3D, sice Islanďany nepředčil, ale díky dobře vystavenému setlistu a výborné dechové sekci odehrál vystoupení, které se muselo líbit i náhodnému kolemjdoucímu. Poslední tři písně navíc vygradovaly v nadšení, které připomnělo vyvrcholení celého festivalu. Kdyby včera program Colours skončil, bylo by to důstojné finále.

Co hrál Woodkid:
Intro, Baltimore’s Fireflies, Falling, Where I Live, The Golden Age, Ghost Lights, I Love You, Brooklyn, Shadows – Stabat Mater, Conquest Of Spaces, Iron, The Great Escape, Run Boy Run

Colours of Ostrava – den 2
Dolní oblast Vítkovic, 19. 7. 2013, hlavní hvězdy: Dub FX, Asaf Avidan, Damien Rice, Woodkid, Pražský výběr