Comeback hravých Blur je jednou z hlavních událostí tohoto léta


Jeden z nejočekávanějších comebacků tohoto roku přinesl měsíc červen. Na koncertní pódia se vrátili Blur, slavná britská kapela, která zazářila zejména v první polovině devadesátých let. Zprvu velcí kamarádi, kteří se později začali nenávidět, se opět udobřili a společně vyrazili na první velké turné po pěti letech.

Všechno začalo koncem osmdesátých let, kdy se dva spolužáci ze školy, zpěvák Damon Albarn a kytarista Graham Coxon rozhodli dát dohromady kapelu. Do party se přidali bubeník Dave Rowntree a basák Alex James a skupina byla na světě. Zpočátku se jmenovala Seymour, ale v roce 1990 se částečně pod nátlakem nahrávací firmy přejmenovala na Blur, což v češtině znamená šmouha nebo skvrna. O rok později přišlo debutové album Leisure, na kterém bylo znát, že se kapela zvukově ještě hledá. Druhá deska Modern Life is Rubbish přinesla velké zlepšení, které se projevilo v hravějším kytarovém zvuku a průzračnějších aranžích. Opravdový vrchol přišel v roce 1994, kdy Blur vydali skvělé album Parklife, které definovalo britpop. Skočný diskotékový hit Girls & Boys nebo balada This is a Low pečetily vysokou kvalitu tohoto alba.

Rostoucí konkurence, změna stylu, rozpad kapely
Z Blur se staly hvězdy a z Damona Albarna miláček všech fanynek. Na britských ostrovech se ovšem začali potýkat s rostoucí konkurencí. Nejprve se jejich rivaly stali zasnění romantici Suede, později si je za svůj terč vybrali velkohubí Oasis. Tím se teprve rozpoutala pravá britpopová válka! Singl nasazený do bitvy, Country House, představoval sice další velkou trefu Blur do černého, ale celé album The Great Escape spíše zklamalo. A tak se do role nekorunovaných králů britpopu pasovali Oasis… Chlapci z Blur se proto rozhodli pozměnit svůj styl a vydat se jinou cestou. Následující album, pojmenované jednoduše Blur, přineslo nejznámější píseň celé jejich kariéry – punkovou vypalovačku Song 2. Jako vrchol odvahy se jeví šesté studiové album 13 z roku 1999. Je to smutné experimentální dílo, plné těch nejpodivnějších zvuků.

V roce 2000 se ohlásila výběrovka Blur: Best Of. Nedlouho po jejím vydání se vztahy v kapele začaly rozkládat. Damon Albarn rozjel komiksové hrdiny Gorillaz a kytarista Graham Cox začal vydávat sólová alba na vlastním labelu. Napětí vyvrcholilo Grahamovým vyhozením z kapely. Album Think Tank z roku 2003 se proto muselo vyjma písně Battery In Your Leg obejít bez charakteristického zvuku jeho kytary.

Dlouhé odmlčení – ale přece jen návrat
V roce 2004 přestali Blur koncertovat, na dlouhou dobu se odmlčeli. Už to vypadalo, že je s kapelou definitivní konec, když koncem roku 2008, jako blesk z čistého nebe, vydala prohlášení, že si její členové znovu našli k sobě cestu a cítí se jako znovuzrození. Potvrzením tohoto faktu má být nové dvojalbum Midlife: A Beginner´s Guide to Blur (na Kouli si přečtěte recenzi), stejně jako červnové obří koncerty v londýnském Hyde Parku a účast na největším britském hudebním festivalu Glastonbury. Podle posledních zpráv se obnovená skupina  pustila do psaní nových písniček. Britpopová legenda se tedy vrací a nezbývá než doufat, že brzy svou návštěvou premiérově poctí i fanoušky v České republice.   

Podívejte se, jak to Blur šlapalo na jednom z comebackových koncertů

Témata:, ,