Corrida 2007 ve stylu vesmírné legendy


Corrida 2007, nové DVD skupiny Kabát, začíná po vzoru Hvězdných válek příběhem o návratu legendy z roku 2605, kdy tento záznam našli rebelující mutanti, na Měsíci vybudovali arénu a uspořádali holografickou projekci. Ti, kdo prý část záznamu viděli, buď zešíleli, nebo je už nikdo nespatřil. Příjemnou zábavu.

Kabát je „stará dobrá“ teplická kapela. Její rocková zaťatost a specifický lidový humor je populární již od vydání první řadové desky Má ji motorovou (1991). Někomu může připadat jako kapela z vesmíru, ale je česká. To se cení, a proto posluchači vyslali Kabáty reprezentovat na soutěž Eurovision Song Contest. Jejich poslední deska Corrida (2006) získala Anděla, prodalo se jí 59 600 kusů. V rámci turné k této desce přišlo na koncert v Hradci Králové 26 000 diváků a získání Českého slavíka byla tedy už samozřejmostí. Tento rok se stali nejprodávanějším interpretem patnáctiletí.

Ti naši chlapi s tou poctivou muzikou
Obrovskou základnu fanoušků nyní potěšili vydáním DVD se záznamem pražského koncertu v rámci turné Corrida 2007. Na koncert přišlo údajně kolem 22 000 diváků a ze záznamu je poznat, že byli velmi spokojeni. Skákající fanoušci byli pro kamery vděčným objektem a prostřihů na ně je na záznamu opravdu dost; snad se někdo z fanoušků pozná. Ze záznamu působí koncert velkolepě, ale nemusíte se bát, na obrovském technicky dokonalém pódiu stojí „ti naši chlapi“ a z repráků duní ta „poctivá hudba“. Světla jsou také naprogramovaná působivě. V polovině koncertu při hitu Go Satane Go se za kapelou dokonce rozsvítí obrovský červený kříž a vpředu šlehají plameny. Peklo je jedno z oblíbených témat Kabátů spolu s penězi, neúspěchem, ženami, pitím i jídlem, „obyčejností“, destrukcí a trochou „knedlíkové rebelie“.

Hity s ohňostrojem
Koncert Kabáti odehráli s nasazením a úsměvem. Frontman Josef Vojtek před písničkou Malá dáma svérázně komentoval snad jediný neúspěch kapely na již vzpomínané soutěži Eurovison Song Contest v Helsinkách: „Písnička, která nás měla proslavit… Nestalo se. Seru na to.“ Po šlehajících plamenech se kapela usadí na židle a Satana vystřídají krtci z písně Joy.

Celkem kapela zahrála dvacet písniček včetně hitů Dole v dole, Buldozerem a Starej bar. Nakonec ještě dvě přidala a koncert uzavřel ohňostroj. Frontman kapely se loučil s fanoušky: „Díky, že jste přišli, že jste to vydrželi. Krásnej večer, krásnou noc, krásnej život.“ 

Dole v dole v Corridě

http://www.youtube.com/watch?v=tWCq0Xy-3Hc

Záznam koncertu režíroval Libor Kodat, který spolupracoval mimo jiné se Support Lesbiens, hlavním kameramanem byl Baset, který se podílel na záznamu koncertu z posledního DVD Monkey Business.

Bonusy a limitovaná edice
Menu DVD Corrida 2007, nepochopitelně ve stylu vesmírné legendy, nabízí ještě dokument, který není na obalu zmíněn. Obsahuje téměř 40 minut putování kapely na turné a časosběr od stavění pódia až po koncert v Praze.

Z kvality tohoto DVD by snad nikdo zešílet neměl, ale při pozorném poslechu hudby a textů kapely Kabát už by se to některým mohlo stát.

DVD vyšlo také v limitované edici 1000 kusů s knihou a backstage pasem kapely z turné.

Kabát: Corrida 2007
Stopáž 108 minut, vyd. EMI

Témata: