Czech Grand Design 2014: Podívejte se, co je in v českém designu

karolinabranikova

V sobotu 14. března proběhne v pražském Stavovském divadle vyhlášení vítězů 9. ročníku výročních cen Czech Grand Designu 2014. Odměnou pro české designéry bude japonské kimono, které podle jeho autorky a loňské vítězky Moniky Drápalové znázorňuje univerzálnost, jemnost i tvrdost. Na výstavu nominovaných prací se můžete jít až do konce března podívat do Národního technického muzea v Praze.

Designér roku (Cena Ministerstva kultury ČR)

Dechem

Za tímhle brandem stojí mladá designérka Michaela Tomišková a její kolega Jakub Janďourek. Jedním dechem kombinují sklo, dřevo, kůži a barvy s „nebarvami“, aby vytvořili čisté, pastelové, jednoduché a křehké vázy. Studio Dechem letos vsadilo právě na tradiční tvar z netradičních materiálů a s Materiálovou vázou se uchází o titul Designéra roku 2014. 

 DECHEM – Materiálová váza pro Křehký, Foto: Kristina Hrabětová
Dalšími finalisty kategorie jsou:  Koncern Design Studio a Milan Pekař

Módní designér roku

Jakub Polanka

Návrhář a designér Jakub Polanka už má ve sbírce prestižní ocenění z Prahy i Florencie a letos je jedním ze tří finalistů CGD v kategorii Módní designér roku. Rád koketuje s Francií – kde mimochodem vystudovat Institut Francais de la Mode – a chce, aby se ženy v jeho modelech cítily jako hrdinky z příběhů. U pánské módy zase dává pozor na to, aby se nemačkaly rukávy. 

Model od Jakuba Polanky

 

Jakub Polanka – Sci-fi Nomads, foto Bet Orten
Dalšími finalisty kategorie jsou: LaFormela a Ivana Mentolová

Designér šperku roku

Janja Prokič

Srbská designérka Janja Prokić se na CGD objevuje pravidelně od roku 2011. Letos byla nominována za kolekci Hidden Place, která vznikla na motivy jejích tří oblíbených pohádek. A ani v této kolekci Prokić neupustila od symbolů, ornamentů, detailů a hravosti, které jsou pro její tvorbu typické. Na to, jakými pohádkami jsou soutěžní šperky inspirovány, se můžete do konce března přijít podívat do Národního technického muzea.

 

Janja Prokić – kolekce Hidden Place. ©Janja Prokić
Dalšími finalisty kategorie jsou: Nastassia Aleinikava a Zorya

Grafický designér roku

Redesign

Pražské studio ReDesign se pohybuje ve vodách tuzemské grafiky už od roku 1999 a donedávna sbíralo ocenění hlavně v oblasti knižní grafické tvrorby. Nominaci na Grafického designéra roku jim ale vynesl futuristický a geometrický vizuál k mezinárodnímu festivalu hudby Pražské jaro 2014. Grafika Pražského jara pro letošní rok je opět z dílny tohoto tria a tak se možná objeví i v nominaci na příští rok.

ReDesign – vizuální styl festivalu Pražské Jaro 2014. ©ReDesign

Dalšími finalisty kategorie jsou: Tomáš Brousil a Radek Sidun a Tomáš Celizna, Adam Macháček, Radim Peško

Fotograf roku

Jan Grombiřík

Držitel prestižní fotografické ceny FRAME, Jan Grombiřík, fotí známé osobnosti v neznámých situacích, věnuje se módní i reklamní fotografii a za sebou už má i projekt módního videa. Černobílé fotograafie Jany Kratochvílové mu vynesly vynesly již druhou nominaci od Akademie designu ČR. 

Jan Grombiřík – portrét Jany Kratochvílové (Bluepapers)
Dalšími finalisty kategorie jsou: Adam Holý a Václav Jirásek

Obchod roku

Bistro No. 19

Krůtí medailonky, ušlechtilý porcelán a obrazy. Do finále se Bistro No. 19 dostalo jednak díky celkovému konceptu spojení gastra a designu, ale také za projekt Zástěrka. Módní návrháři se v něm snaží navrátit lesk a styl domácímu i pracovnímu oděvu několika generací kuchařů a hospodyněk. O tom, že nejde o žádnou zástěrku se můžete při návštěve bistra přesvědčit sami. 

Zástěrky z Bistro No. 19

 

Bistro a obchod No. 19 – koncept obchodu s bistrem a projekt Zástěrka. Foto webarchiv Bisto No. 19
Dalšími finalisty kategorie jsou: Kurator a Lavmi 

Výrobce roku (Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR)

Lasvit

O tom, že to Češi se sklem vždy uměli, není pochyb. Na tuhle jistotu vsadil i designér Leon Jakimič, když spoluzakládal zančku plnou světa Lasvit. Designová svítidla si prorazila cestu z Nového Boru až od New Yorku nebo Singapuru. Technologie, precizní přístup, ale i špetka bohémství. To vše mohou mít lustry a svítidla všech druhů.

Lasvit – svítidla Moulds (Jan Plecháč a Henry Wielgus) ©Lasvit
Dalšími finalisty kategorie jsou: Kavalierglass a TON

Objev roku

Markéta Kratochvílová a Tadeáš Podracký

Duo mladých designérů jste mohli zaznamet loni v srpenu na výstavě Life in Progress, kde na svých exponátech zkoumali odlišnosti materiálů. Jejich výrobky, které jako by skákaly v čase, se pohybují od šperku k broušenému sklu až po kolekci svítidel Skywalkers, která se při bližším pohledu podobá lunárnímu vozítku. Právě i díky nim se dostali do finále CGD v kategorii Objev roku. 

Tomáš Podracký a Markéta Kratochvílová – diplomová práce Dioscuri (Tadeáš Podracký) ©Tadeáš Podracký
Dalšími finalisty kategorie jsou: Jan Hořčík a Klára Vystrčilová 

Více o Czech Grand Design se dozvíte tady