Czemoji: Smajlíky stvořené pro Čechy

mim

Studentka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, grafická designérka a ilustrátorka Soňa Juríková představila projekt Czemoji. Jsme nadšení!

Czemoji je soubor smajlíků neboli emoji s českou tématikou. Mezi „smajlíky“ tak najdete Václava Havla, řízek ve tvaru České republiky, pivo nebo krtkův dort.

„Design a vizualitu emotikon sleduji již delší dobu a fascinují mě rozdíly v různých zařízeních a ilustrátorských přístupech – od stylizovaných twitterových po extrémně detailní u Applu. Původním záměrem byl tedy redesign současných, ale postupně jsem si uvědomila, že bych přišla s pouze jiným přístupem a chyběla by přidaná hodnota projektu. První Czemoji vycházeli hlavně z nejznámějších stereotypů (ponožky v sandálech atd.), postupně jsem přidávala další a další tématické okruhy – nyní existuje přibližně 180 Czemoji,“ popisuje autorka.

„Česká kultura je neuvěřitelně vizuálně bohatá a sada se tak může donekonečna rozrůstat. Nejvíce mě baví spojování více emotikon dohromady a vytváření tak zcela nového významu v daném kontextu. Myslím si, že moje nejoblíbenější jsou z typické dovolené v Chorvatsku – řízek s chlebem a spálený Čech na moři v kruhu s pivem v ruce. Dále také pohádkové, nejvýstižnější ze všech je Trautenberk a sojka práskačka,“ popisuje své oblíbené emotikony Soňa. Nám se její práce neskutečně líbí a těšíme se, až budou dány do provozu!