Dá se žít bez cukru? Pět důvodů, proč ho omezit

Lucie Bryndová

Jste zvyklí snídat müsli s ovocem, k tomu si dát pomerančový džus a oblíbené, pěkně oslazené latté? Myslíte si, že jste na cukru závislí? A přemýšleli jste také někdy nad tím, jaký by život bez něj byl? Jak to s cukrem je a proč je dobré tohoto nepřítele zubařů z jídelníčku téměř vyřadit?

Češi si v cukru obzvlášť libují. Průměrný Čech sní ročně až 40 kilo cukru, což je dost alarmující. Za závislost na tomhle sladkém lákadle často pak zaplatíte nejen psychickým, ale i fyzickým zdravím. Proč a jak konzumaci cukru omezit?

  1. Budete mít lepší náladu. Myslíte si, že cukr s náladou nijak nesouvisí? Pak jste na omylu. Náladu může ovlivnit i váš způsob stravování. Nejčastější příčinou změny nálad může být právě kolísání hladiny krevního cukru. Jakmile ho má tělo nedostatek, projevuje se agresivitou, mrzutostí, ale také únavou nebo vyčerpáním. Chybou ale je, když do sebe v takových chvílích nasypete pytlík bonbonů. Když budete konzumovat potraviny s rozumným množstvím cukrů, uvidíte, že budete víc v pohodě.
  2. Omezíte možné problémy s nadváhou. Nadbytečná konzumace cukru může vést k nadváze a následně k obezitě. Kromě toho bývá často také spojena s řadou zdravotních problémů, jako je například prediabetes či přímo diabetes 2. typu. Lidé, kteří trpí nadváhou nebo obezitou, mívají často také zvýšený celkový cholesterol a mnoho dalších problémů. Snížení příjmu cukru vám tak pomůže tyto problémy eliminovat. Nic ale není samo o sobě, důležitý je také pravidelný pohyb a celkově zdravý způsob života.
  3. Snížíte počet návštěv u zubaře. To, že je cukr nepřítelem chrupu, je známé. Není to ale jen o cukru jako takovém, ale o celém procesu, který konzumace cukru ve vaší dutině ústní spustí. V ústech žije mnoho druhů bakterií. Bohužel jsou mezi nimi i takové, které zdraví zubů poškozují. Vybraná skupina takovýchto bakterií pak po „nakrmení se“ cukrem začne v ústní dutině vytvářet kyselé prostředí a to pak vede k vyplavování minerálů ze zubní skloviny. Dojde tak k demineralizaci, což časem vede k poškození a zničení skloviny a ke vzniku zubního kazu.
  4. Zamezíte předčasnému stárnutí pleti. Nadměrná konzumace cukru může mít vliv na dlouhodobé poškození kožních bílkovin, kolagenu a elastinu, což má za následek předčasný výskyt vrásek. Pokud máte problémy s akné v oblasti čelisti, je možné, že konzumujete přílišné množství cukrů. Vysoký příjem cukru se také může projevovat různými vyrážkami nebo ekzémy, což je způsobeno narušením křehké rovnováhy střevní mikroflóry, které se projevuje zvýšeným rizikem zánětlivých procesů v těle a ty způsobují ekzémy nebo vyrážky.
  5. Budete mít lepší obranyschopnost. Až 70 procent imunitního systému se nachází ve střevech a je proto velmi důležité, abyste v nich udržovali rovnováhu přátelských bakterií. Strava, která obsahuje příliš velké množství cukru, následně „krmí“ nežádoucí bakterie a kvasinky a pak dochází k narušení správného fungování imunitního systému. Pokud jste častěji nemocní, může být na vině třeba právě nadměrná konzumace cukru. Oslabená obranyschopnost je pak viry snadněji napadnutelná. Není to ale pravidlem, na vině může být také celá řada jiných faktorů.