Další anketa, další vítěz. Vinylu letos dostali DVA

Redakce

Svoje vítěze znají další hudební ceny. Cenu za nejlepší desku si od organizátorů Vinyly odnesla skupina DVA za Nipomo. Objevem roku jsou ostravští Schwarzprior, počinem roku pak hudba k audioknize Solaris studia Needles.

Desky Swcharzprior a Kaplan Bros: Nutnost pro počítačové hráče

Apollo 2014 má Brit Adrian T. Bell za desku Different World

 „Letos nominacím vévodila především smíšená dua a možná tato skutečnost ukazuje na jeden z výrazných aktuálních trendů,“ vysvětluje za koordinátory ceny Pavel Uretšlégr. „Černý Petr připadl duu Kalle, jemuž se povedlo získat nominaci jak v kategorii Objev, tak v kategorii Deska roku, ale nakonec žádnou neproměnili. Ostatně samotné nominace považujeme za podstatnější než vyhlašování absolutních vítězů, což v hudbě ani dost dobře nejde. Nominace lépe ukazují širší spektrum kvalitní hudby, a o to nám primárně jde.“

 Porotce Jan Macháček k ocenění skupiny DVA

Kdyby Honza a Bára Kratochvílovi nahráli jedinou desku a tou byla právě Nipomo, vše by bylo naprosto v pořádku. Ne snad, že by zbytek diskografie pokulhával, ale třetím albem definitivně podtrhli svou jedinečnost na domácí scéně, ba dokonce i v zahraničí. Na Nipomo je zkrátka všechno, co definuje DVA – ulítlost, zábava, euforie a neuchopitelnost.

Oceněním pro vítěze se stala LP deska, která vyšla v limitované edici 100 kusů a obsahuje po jednom hudebním tracku od všech nominovaných. O letošní obal se postarala umělecká skupina Rafani (foto v galerii). Obal se skládá z očíslovaného výčtu zdánlivě nahodilých slov a výroků, kterým Rafani reagují na utváření hodnotových systémů, a potažmo na udělování cen v obecné rovině, neboť ty jsou také určitou hierarchizací,“ doplňuje za koordinátory hudebních cen Vinyla Tomáš Grombíř.

Vyhlašovací ceremonie proběhla pod taktovkou dua Jiří Havelka a Ondřej Cihlář z Divadla Vosto5. Během večera vystoupily skupiny Kalle, Vložte kočku (loňští držitelé Desky roku) a DVA.

Minulý čtvrtek ocenily svého vítěze ceny Apollo. Zvítězil písničkář a frontman The Prostitutes Adrian T. Bell s albem Different World. (red)