Dvě z hlavních cen si odneslo sociální drama Fences (Ploty), které podle stejnojmenné divadelní hry režíroval Denzel Washington. Ten si také nyní odnesl cenu pro nejlepšího herce za tento film spolu s Violou Davis, která byla oceněna jako nejlepší herečka ve vedlejší roli.

Jedinou cenu, kterou dostal od amerického sdružení filmových a televizních herců muzikál La La Land, je cena pro nejlepší herečku Emmu Stone. Další favorit Oscarů – drama Moonlight – bodoval v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli.

Jako film s nejlepším hereckým obsazením byl vybrán snímek Skrytá čísla (Hidden Figures) o skupině afroamerických matematiček, jejichž talent pomohl NASA v zápase s Moskvou o vesmírná prvenství. Cenu za celoživotní dílo dostala americká herečka Lily Tomlin (77).

Do Trumpovy protiimigrantské politiky se pustila například Julia Louis-Dreyfus, která byla oceněna jako nejlepší herečka v komediálním seriálu za politickou satiru Viceprezidentka. „Tento protiimigranstký zákaz je špatný a neamerický,“ uvedla. Dodala, že ona sama je dcerou imigranta, který za války utekl z nacisty okupované Francie.

Už na úvod zahájil herec Ashton Kutcher ceremoniál slovy, že vítá všechny doma u obrazovek. A pak rozzlobeně dodal: „..i všechny na letištích, kteří také patří do mé Ameriky.“ Od obecenstva v sále za to sklidil velký potlesk.

Kutcher reagoval na nejnovější Trumpův výnos, jímž prezident zakázal vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Opatření se týká Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu.

Ceny SAG, které byly letos uděleny potřiadvacáté, jsou v hereckých kategoriích považovány za dobrý ukazatel toho, kdo letos nejspíš získá Oscara. Právě herci – SAG sdružuje asi 100 000 herců pracujících v USA – totiž tvoří jednu z největších skupin hlasujících o udílení Oscarů.

Viděli jsme La la land. Jaké to je?

Nejvíc nominací na Zlatou malinu má Zoolander 2. Jak jsou na tom ostatní?