Další nadprůměrný Woody Allen

Marek-Bartos

Je tu zbrusu nový film Woodyho Allena a spolu s ním opět námět k hloubaní o lásce a milostných vztazích. Název Vicky Christina Barcelona lakonicky vystihuje hlavní aktéry Allenova filmu, jehož děj je pro změnu zasazen do katalánské metropole. Je dalším z řady počinů Allena, který se vymyká průměru. Jestliže nejste jeho zapřísáhlými odpůrci, budete odcházet z kina pobaveni a zamyšleni zároveň.

Úvod snímku zachycuje příjezd dvou nejlepších kamarádek do Barcelony, Američanek, které tu hodlají strávit poetické léto. Vzájemný vztah obou postav je zhruba stejný jako poměr opačných magnetických pólů. Christina (Scarlett Johansson) je naivní idealistka, sama sebe stále hledající, utápějící se v nestabilních partnerských vztazích. Oproti tomu Vicky (Rebecca Hall) je spořádanou snoubenkou poněkud fádního muže a do Barcelony ji přivedl pouze zájem o katalánskou kulturu. Jejich charaktery ale projdou zkouškou poté, kdy potkají svůdného malíře Juana Antonia (Javier Bardem), jenž nabízí chvíle nezávazného sexu. Vše ale komplikuje jeho temperamentní ex-manželka (Penélope Cruz)…

Vyšinutou Cruz je radost sledovat
Allen se tu zase zabývá křehkostí lásky a nečekanými osudovými zvraty. Ale na rozdíl od obsahově podobného Match Pointu neuvrhává postavy do neřešitelných situací s tragickým koncem. Příběh je mnohem odlehčenější, což se ale neshoduje s „hloupým“. Allenův scénář je inteligentní, plný trefných postřehů a překvapivých point, jak jsem zvyklí. Nechybí tu ani jeho oblíbený odcizující prvek nestranného komentáře, který nám umožňuje povznést se nad prekérnosti filmových postav a pobaveně se usmát. Navíc zde všechny herečky v hlavních rolích předvádí velmi kvalitní výkony. Hlavně Penélopu Cruz je v roli vyšinující umělkyně radost sledovat. Prostě splňují vysoký standart allenových herců.

Vicky Christina Barcelona
USA / Španělsko, české titulky, 96 minut
Režie: Woody Allen,
Hrají: Javier Bardem, Scarlett Johansson, Rebecca Hall, Penélope Cruz