Daniel Merriweather natočil druhou desku. Přesto je to debut – a povedený


Sympaťák z Austrálie se zvláštním jménem Daniel Merriweather a citem pro nonkonformní r´n´b přecházející v soul a pop vydává druhé album. Navzdory tomu teprve debutuje. Prvotina totiž nikdy oficiálně nevyšla. Love And War je hodně dobrý debut.

Úspěch alba Love And War nakoply první dva singly Chande a Red, které pronikly do první desítky britské hitparády a celou desku, ve chvíli kdy vyšla, katapultovaly na druhou pozici albového žebříčku. Těžko říct, jak by to dopadlo, kdyby Daniel Merriweather vybral jako první singly jiné kousky. Deska nemá jediné slabé místo, ani tón, který by kazil celkový dojem jako šedý vlas na dokonale černé hřívě.

Dlouholetá spolupráce s Ronsonem nese šťavnaté ovoce
Na desce pracoval Merriweatherův dlouholetý spolupracovník, producent a DJ, Mark Ronson. S ním slavil Daniel úspěchy už před časem díky coververzi písně Stop Me od The Smith. Tím ale výčet spoluprací nekončí. Na pilotním singlu laděném víceméně do r´n´b je slyšet rapper Wale, v soulové Water and a Flame zase zpívá v duetu s Adele.

Poslechněte si píseň Red

I když Daniela Merriweathera často řadí do r´n´b, lze najít větší spojitost jeho hlasu a soulových a popových melodií, které občas s rythm and blues docela příjemně korespondují a doplňují se. Předskakování Justinu Timberlakovi a Kanye Westovi ze zpěváka ještě automaticky nedělá polovičního rappera.  

Zdánlivě neslučitelné žánry mohou společně perfektně fungovat
Již zmíněny singl Change je částečně popový, částečně rapový. A pokud nevěříte, že to může fungovat i se žesťovými nástroji v pozadí, vězte, že to opravdu možné je. Takhle totiž funguje celá deska. Odvážně mixuje zdánlivě neslučitelné žánry, píseň od písně. Druhý a aktuální singl je, na rozdíl od soulově-rapovací prvotiny, zase čistokrevná popina. Deska je vyvážená i co to rychlosti. Nechybí tanečnější kousky jako Impossible, ani balady – singl Red, Live by Night a Giving Everything Away for Free.

Daniel Merriweather si díky této desce zaslouží velkou pozornost i fanoušků mainstreamové hudby. Svojí tvorbou částečně zapadá do průměru, který ale dokázal pozoruhodně vyšperkovat k dokonalosti. Talent od přírody a spolupráce s těmi správnými lidmi dělá v hudbě divy.

Daniel Merriweather – Love And War
Stopáž:
43:54
Vydalo: Sony Music
Skladby: For Your Money, Impossible, Change (feat. Wale), Chainsaw, Cigarettes, Red, Could You, Not Giving Up, Getting Out, Water and a Flame (feat. Adele), Live by Night, Giving Everything Away for Free

Témata:,