David Deyl a popové peklíčko jménem Zásah

Jana-Moravcova

Zkompletovat všechen patos české populární hudby do jedné desky musí dát obrovskou práci. Týmu kolem mladého (a schopného) zpěváka Davida Deyla se však povedl mistrovský kousek. Svedl dohromady to nejhorší, co populární hudba nabízí, a upekl z toho ukňouranou desku o lásce. Další zbytečné album letošního roku se jmenuje Zásah.

Už debut Davida Deyla Hlavolam (reportáž) se nesetkal s pochopením. Málokdo považoval za smysluplnou desku, kde se to jen hemží ubrečenými zpověďmi a bezpohlavními aranžemi.

O dva roky později však Deyl ve spolupráci s mistrem alb vysoustružených jak podle popové šablony Danem Hádlem, Marcusem Tranem (kytary, basa, produkce), kytaristou Jaroslavem Gabrielem a producentem Pavolem Hubinákem nabízí v podstatě to samé. Jen pod názvem Zásah.

Zásah je něco, čemu se říká „popové peklíčko“. Pokouší se o světový zvuk, ale chybí mu propracovanější aranže, drive, textařské nápady i hloubka a nadhled, jaký nedávno nabídli například Mandrage. Namísto aby se mladí hudebníci stávali mluvčími a vzory generace, kňourají v rytmu ploužáku o zlém světě, zhrzené lásce (Scházíš, Lež a nech si lhát) a srdečních bolístkách (Počítám).

Ke svým vrstevníkům Deyl promlouvá hlavně přes klišovitě zpracovaná témata mezilidských vztahů a jazykem virtuálního světa (skladba I like odkazuje na svět Facebooku a fenomén „lajků“). Hudba se v Deylově (a Hádlově) pojetí stává přehlídkou plytkého popu s lehkými přesahy do R´n´B (Květen nebo Máj), úsměvnými pokusy o hip hop (Nikdy víc) a ambicí konkurovat Michalu Davidovi a proniknout na diskotéky (Přímý zásah).

http://www.youtube.com/watch?v=mqVCymkOuqQ

Po textové stránce je Zásah bez výjimky postavený na trablech rozlámaných srdcí, která jsou v tomto případě spíše perníková; jejich pravosti se kvůli ledabylé zpracovanému tématu nedá při vší snaze věřit.

Ani na druhý pokus nepřichází Deyl s materiálem, z něhož by mohl mít hudební svět radost. Zásah drtí nejen žánrová nesourodost a neschopnost obsáhnout kvalitně alespoň jeden z nich, ale především tisíckrát omleté téma, které autor plně vyčerpal hned v první skladbě.

David Deyl - ZásahTěžko říct, co by Davidovu Deylovi, jenž se na písničkách autorsky podílel, pomohlo k lepšímu výsledku. Jiný producentský tým? Silný textař? Anebo změna vkusu?

David Deyl – Zásah
Vydavatelství: Supraphon
Celkový čas: 40:36
Seznam skladeb: Lež a nech si lhát, Květen nebo Máj, Scházíš, Počítám, Naše píseň, Nikdy víc (David Deyl a Marpo), I like, Nevolej, Snům se neubráním, Přímý zásah, Bonus: Nic nevzdávám (s Aňou Geislerovou)

Témata: