David Duchovny nazpíval sympatického průvodce po americké hudbě

david-p-stefanovic

Z herce Davida Duchovného se stal renesanční člověk, který hraje, píše i zpívá. Jeho letošní debutové album Hell Or Highwater není nic, co bychom - a navíc v lepších variantách - neslyšeli dřív. Na těch dvanácti písních je ale něco neodolatelně poctivého. Něco, co si vás získá stejně jako šibalský pohled Duchovného alias Hanka Moodyho v seriálu Californication.

Jeho agent Fox Mulder ve sci-fi seriálu Akta X byla ikonická role, přesto ji zastínil zhýralý spisovatel Hank Moody ve skvělém Californication. Tenhle seriálový svět plný úspěšných spisovatelů a hudebníků zjevně přirostl Davidu Duchovnému k srdci, protože letos se vydal za hranice filmu po obou cestách: napsal knihu Holy Cow: A Modern-Day Dairy Tale a natočil album Hell Or Highwater.

Být slavný má při nahrávání desky svou výhodu – album vyjde, ať už na něm provádíte cokoli. A nemusíte ani umět zpívat, nebo na něco hrát. V případě Davida Duchovného se naštěstí očekávaný průšvih nekoná. Je pravda, že svých premiérových dvanáct písní napsal co nejjednodušších. Celou dobu se navíc plně soustředí na čistý zpěv, takže na to, aby se svým hlasovým projevem provedl něco zajímavého, mu už nezbývají síly. K celé věci ale přistupuje se sympatickou poctivostí, neschovává se za syntetizátory a nelže o tom, co dokáže. Doprovodná kapela Weather navíc zvládá i z jednoduchých melodií vykouzlit alespoň pár zajímavých tónů.

Zní to přesně jako garážová kapela – v Čechách by měli Duchovny and Weather pár desítek fanoušků a jejich rodné město by je zbožňovalo. Takhle ví o Hell Or Highwater celý svět. Není to ale na škodu, protože Duchovny z pozice pilného žáka skládá v řádcích i mezi nimi poctu všem, kdo formovali hudební vkus nejen jeho, ale celé Ameriky. Pro české posluchače je tak tohle album takovou kapesní příručkou k zaoceánské hudbě.

Je to poněkud generický, ale o to tradičnější folk-rock s přesahy do country-rocku. Slyšet jsou v něm všichni ti muzikanti, kteří hrají v bowlingových klubech zapomenutých amerických zapadákovů, ale i legendy, které je – včetně Duchovného – inspirovaly k vylévání srdce s kytarou v ruce. Mezi jinými blahosklonně přikyvující

,  ve druhém songu 3000 zase přistupuje k mikrofonu se zápalem a drivem hodným Toma Morella, jenž svůj styl vypiloval jako The Nightwatchman. Jindy album zní jako devadesátkové alt-rockové kapely a vzpomenout lze i Jace Everetta, proslaveného titulním songem k seriálu True Blood.

S takovým výčtem inspirací se možná zdá zbytečné album poslouchat, když lze jít rovnou ke zdroji. A Duchovného texty jsou ke všemu občas až směšně naivní. Přesto je na těch dvanácti písních něco neodolatelně poctivého, něco, co si vás získá stejně jako autorův šibalský televizní pohled. Hell or Highwater je prostě fajn. A člověk má při jeho poslechu pocit, jako by k němu znovu promlouval sám Hank Moody – největší sympaťák, jaký kdy mezi umělci žil. A to se počítá.

David Duchovny – Hell Or Highwater
Vydavatelství:
ThinkSay Music
Celkový čas: 54:19
Seznam skladeb: Let It Rain, 3000, Stars, Hell Or Highwater, The Things, The Rain Song, Unsaid Undone, Lately It’s Always December, Another Year, Passenger, When the Time Comes, Positively Madison Avenue   

Témata: