Debbi se nezdá. Je skutečná a skvělá

Hana-Slivova

Chyběla vám na české popové scéně muzika ve stylu Adele nebo Amy Winehouse? Pořiďte si desku Touch the Sun a budete ji mít doma. Semifinalistka první federální SuperStar Deborah Kahlová alias Debbi totiž natočila album, které se naprosto vymyká všemu, co na české popové scéně v současné době vzniká.

Ve světle novinky sedmnáctileté zpěvačky Debbi se zdá česká dívčí popscéna jako špatný vtip. Zatímco jedenatřicetiletá Lucie Vondráčková zpívá zcela vážně o kočičím pohledu a stejně stará Klára Kolomazníková z girlbandu Holki si v lascivním negližé za zvuků podivného devadesátkového synthopopu Debbi - Touch the Sunstěžuje, jak je osamělá, z Debiiny desky Touch the Sun je cítit holčičí bezstarostnost, radost, lehkost i samozřejmost bez jakýchkoliv vedlejších efektů.

S Debbi ve studiu: Od hitovek k jódlování
Debbi: Do SuperStar mě přivedla sázka na sjezdovce

Touch the Sun zní od začátku do konce skvěle nejen díky chrapláku a nezvyklému frázování; zpěvačka žila do třetí třídy v Německu a v takové Spočítej působí její český zpěv jako koččino roztomilé našlapování po římse. Důležitou roli v pohádce o rusovlasé královně Debbi hraje totiž i Martin Ledvina, producent, který má za sebou spolupráci například s Markem Ztraceným nebo Anetou Langerovou (zmíněná Spočítej by ostatně klidně mohla patřit do jejího repetoáru). S Debbi rok a půl hledal autory, písničky, jejich tvar i aranže. Hledal  – a našel.

Debbi: Spočítej
Debbi: Igloo

Zapomeňte na reklamní hitovku Touch the Sun a odpíchlou Možná se mi zdáš s rapperem Hypnem, díky nimž přijala Debbi za vlastní všechna komerční rádia, a vybírejte z dalších devíti písniček.

Debbi – Možná se mi zdáš

K perličkám patří romantická Paris, kterou pro Debbi napsala Jana Kirschner. Akustický tvar, sympatická nepřesnost v intonaci, klavír a zvonce jako z večerního jammování na Montparnassu plus Debořin sexy hlas, to jsou nové definice Francie. S barvou hlasu si ostatně Debbi pohrála i v druhé kirschnerovce How Can I. Ne, nepřepnuli jste na Amy Winehouse ani Adele, stále posloucháte sedmnáctiletou slečnu z Prahy.

Debbi: Paris
Debbi: How Can I

Ať už Debbi klouže po acapella melodii Game of the Heart nebo si pohrává s La La či Igloo, zní to tak samozřejmě a přirozeně, jako kdyby se se všemi napsanými aranžemi narodila. V tomhle ohledu nemá deska Touch the Sun mezi tuzemskými popovými novinkami obdoby, a to ani nezmiňujeme legrácku na samém závěru alba. (Debbi jako Marlene Dietrich? Jak si račte přát.)

Debbi – Mein Kleiner Grüner Kaktus

Debbi – Touch the Sun
Vydavatelství: Sony Music
Celkový čas: 35:10
Seznam skladeb: Game of the Heart (part 1), Touch the Sun, Igloo, How Can I, Možná se mi zdáš, Paris, Tell Me, La La, Spočítej, Game Of the Heart (Part 2), Mein Kleiner Grüner Kaktus

Témata:,