Debbie Googe – z My Bloody Valentine k taxikařině a zpět k baskytaře

Jiri-Vanek

V posledním díle našeho seriálu o baskytaristkách si představíme Debbie Googe z My Bloody Valentine. I ona, podobně jako baskytaristky The Smashing Pumpkins, nezanechala rozsáhlou stopu na studiových nahrávkách kapely. Přesto se její divoký koncertní styl vyvinul v jedno z poznávacích znamení skupiny, která inspirovala vznik celého hudebního stylu, populárního na začátku 90. let minulého století, tzv. shoegazingu.

Kytarista Kevin Shields a bubeník Colm Ó Cíosóig zkoušeli na začátku 80. let štěstí jako My Bloody My Bloody ValentineValentine v Irsku, Nizozemsku a Německu. V Berlíně jim sice vyšlo první EP, ale opravdových úspěchů dosáhla skupina až po roce 1985, kdy přesídlila do Londýna. Baskytaristku Debbie Googe tehdy přijali na doporučení její expřítelkyně a do roku 1988 nahráli několik EP s ní a se zpěvákem Davem Conwayem.

Další baskytaristky v  rock’n’rollu:

Juliana Hatfield – The Lemonheads, Blake Babies
Sharin Foo – The Raveonettes
Annie Holland – Elastica
Carrie Melbourne – Babylon ZOOYolanda Charles –  Robbie Williams
Freddy Feedback – Art Brut
Hilary Woods – JJ72
Tina Weymouth – Talking Heads
Sheryl Crow – vlastní koncerty
Suzi Quatro – vlastní koncerty
Eva Gardner – The Mars Volta, Lyra
Leslie Hardy, Kristen Pfaff  – Hole
Marjolein Kooijman – The GatheringJenny Lewis – Rilo Kiley
Patricia Morrison – The Sisters of Mercy, The Damned
Debbie Smith – Echobelly
Iracema Trevisan – CSS
Tracy Wormworth – The B-52’s
Sean Yseult – White Zombie
Eva Turnovská – DG 307

V roce 1988 nahradila Conwaye zpěvačka Bilinda Butcher a skupina vydala další EP Strawberry Fine a mini LP Ecstasy. Jedna recenze na Ecstasy škodolibě napsala, že My Bloody Valentine na této nahrávce znějí jako skupina, které v polovině nahrávání došly peníze. Je ironií osudu, že přesně tak to tenkrát bylo. První pořádný úspěch tedy přišel až s prvním regulérním albem Isn’t Anything v roce 1989. Většinu basových partů na nahrávkách My Bloody Valentine obstaral Kevin Shields.

Debbie také grafičkou
Dva roky pak trvalo nahrávání druhého alba Loveless, které vyšlo v roce 1991. Kritika vyjádřila nadšení, posluchači už méně, kapela dostala vyhazov od svého tehdejšího vydavatele a třetí desku se už nahrát nepodařilo; hlavně kvůli psychickým problémům Kevina Shieldse. Debbie Googe se tak nějakou dobu živila jako taxikářka a pak nahrála dvě desky se skupinou Snowpony, kterou založila se svojí tehdejší přítelkyní Katharine Gifford, známou ze Stereolab
V roce 2007 oznámil Kevin Shields reunion My Bloody Valentine, v roce 2008 odjela skupina řadu letních festivalů – s Debbie Googe opět u basového aparátu. Debbie prý dokonce vytvořila oficiální webové stránky kapely. Dnes se proslýchá, že by My Bloody Valentine měli vydat nový materiál. Uvidíme.

Podívejte se na My Bloody Valentine s Debbie Googe