Depeche Mode byli i posedmé skvělí. Uvidíme se příště?

Redakce

Dobrá zpráva pro české fanoušky Depeche Mode je, že kapela má Prahu ráda. Vrátila se sem už posedmé, tentokrát dokonce podruhé během osmi měsíců v rámci turné Sounds Of The Universe. Horší už je to s dalším návratem - zpěvák Dave Gahan při odchodu z pódia nezvolal obvyklé „see you next time!“ Jestli to bylo poslední živé vystoupení britského tria v Česku, pak to byla skvělá rozlučka.

Depeche Mode se z Edenu přesunuli do O2 areny a vyhnuli se tak dennímu světlu, což zážitek z koncertu zvedlo o mnoho procent; k Depeche Mode prostě patří světelné efekty a na to je potřeba tma.
Až po horní okraj nacpaná hala své hrdiny extaticky vyvolávala už od třičtvrtě na osm, dočkala se ale až pár minut po deváté po vystoupení industriální předkapely Nitzer Ebb. S příchodem prvního člena Depeche Mode fanoušci – a zejména fanynky všech věkových kategorií – začali doslova vřískat.

Depeche ModeNejlepší byly hity z Violatoru
Se změnou místo koncertu doznal změn i setlist. Z nového alba Sounds Of The Universe zaznělo jen několik povinných skladeb včetně prvního singlu Wrong a písničky In Chains, která koncert otevírala. Skupina vsadila spíše na rodinné stříbro, hit Walking In My Shoes z desky Songs Of Faith And Devotion dostal body navíc i díky skvělé trojrozměrné projekci – nad plátnem s obrazem pouště a krkavce visela obrovská koule, ze které se pro tuto píseň stalo gigantické oko.

Nejlépe ale zněly hity z Violatoru, ať World In My Eyes či přídavkový a nadupaný Personal Jesus s psychedelickou zadní projekcí se svíjející se tanečnicí. Je škoda, že z předposlední desky Playing The Angel se dostalo jen na Precious. Fanoušci nicméně tleskáním, nonstop tancem a máváním světelnými tyčinkami ocenili úplně všechno, co jim kapela naservírovala, včetně radostného otáčení stojanem mikrofonu při Question Of Time, které předvedl frontman Dave Gahan. V takových chvílích to v O2 areně vypadalo jako uprostřed obrovského a fantaskního pulsujícího organismu.

Skvělý Gore
Jedním z vrcholů večera bylo vystoupení Martina Gorea, hlavního skladatele Depeche Mode a autora všech zásadních skladeb. Ve dvojici s klávesistou a vokalistou Peterem Gordenem předvedli vynikající výkon při přearanžovaných pomalejších kusech Home a Insight z alba Ultra. S Home pomáhali soustředěnému Goreovi snad úplně všichni v sále a spontánní pokračování zpěvu fanoušků i poté, co písnička skončila, patřilo k nejsilnějším okamžikům koncertu.
Pro znalce a pamětníky přidali depešáci One Caress, dlouhá léta nehranou skladbu ze Songs Of Faith And Devotion.

….i Fletcher
Depeche Mode koncertovali v Praze poprvé v roce 1988, tedy před neuvěřitelnými 22 lety. Mezitím se skupina mnohokrát zocelila; Dave Gahan se předávkoval a prodělal klinickou smrt, Martin L. Gore se téměř upil k smrti a kapela se málem rozpadla. Klišé o temné hudbě či černých mších tady ale neplatí.
Ve čtvrtek se, podpořena dobrým zvukem, na pódiu představila veselá parta hudebníků, kteří své řemeslo mistrně ovládají a baví nejen fanoušky, ale i sebe. Tradičně skvělý byl i bubeník Christian Eigner, nezklamal ani (ne)hrající člen, tleskající klávesista Andy Fletcher.
Kapela odvedla v O2 areně, která chvílemi připomínala bouřící fotbalový stadion a chvílemi zase španělskou koridu, výbornou práci. Včerejší koncert se sice legendou nestane, ale ani nemusí. Depeche Mode už legendami jsou.

Poslechněte si Walking In My Shoes

http://www.youtube.com/watch?v=jKgQNvK4D8Y&feature=PlayList&p=4F5E02BEB15F5097&playnext=1&playnext_from=PL&index=67

Depeche Mode + Nitzer Ebb
14. ledna 2010, Praha, 02 arena

 

Témata:, ,