Depresivní komedie Synecdoche, New York


Dlouho očekávaný režijní debut Charlieho Kaufmana je na světě a srdce jeho fanoušků se tetelí. Film Synecdoche, New York přináší typicky kaufmanovské bizarnosti, hru ve hře, prolínání reality se snovými sekvencemi a zajímavý experiment s filmovou formou.

Charlie Kaufman je známý jako úspěšný scenárista, napsal scénáře k filmům V kůži Johna Malkoviche, Adaptace nebo Věčný svit neposkvrněné mysli, za které posbíral mnohá ocenění včetně prestižního Oscara. Loni se poprvé pustil do režírování vlastního scénáře, a tak vznikl originální snímek s originálním názvem Synecdoche, New York.

Podívejte se na ukázky z filmu

Synekdocha je jazyková figura, která používá název části pro označení celku nebo naopak. A o jakousi synekdochu New Yorku se snaží hlavní hrdina Caden Cotard, ztvárněný Philipem Seymourem Hoffmanem. Divadelní režisér, jehož manželství je v troskách a objeví se u něj podivná choroba, což ho donutí přemýšlet o smrti, se rozhodne stvořit životní dílo. Přestěhuje se tedy do New Yorku a začíná stavět kulisy města v opuštěném skladu. V rámci těchto kulis vznikají další a další kulisy, všechno se neustále zdvojuje na principu ruských matrjošek. Herci, kteří hrají Cadena a jeho blízké, jsou nuceni neustále přizpůsobovat hru novým událostem a i oni jsou hráni jinými herci a ti jsou pak vystřídáni jinými, až je Caden ve finále nahrazen na režisérském postu a vymění si roli s uklízečkou.

Skutečnost se stává neskutečnou
Synecdoche, New YorkHoffman předvedl v roli Cotarda strhující výkon, zvládl emocemi nabitý průlet napříč životem člověka, který se obklopuje lidmi, a přesto zůstane osamělý. Režisér obsadil do filmu hned několik úspěšných hereček, Hoffmanovi sekunduje například Catherina Keener, Emily Watson, Samantha Morton, Michelle Williamsnebo Jennifer Jason Leigh.
Kaufman záměrně stírá hranice mezi realitou a fikcí, sny a fantazie se realizují v rámci skutečnosti, která se stává neskutečnou. Složitost a komplikovanost děje, porušování linearity a matoucí skoky v čase neusnadňují pochopení, divák je často dezorientován. Režisér záměrně vybízí diváka ke spolupráci a aktivnímu vnímání díla a nechává čistě na něm, aby si všechny bizarnosti a zdánlivé nelogičnosti interpretoval po svém. Přestože tvůrci řadí snímek do žánru komedie, silné emoce, melancholie a depresivní atmosféra z filmu přímo sálají. Rozhodně na něj vyražte (abyste mu porozuměli, tak možná i několikrát), i když více než dvouhodinovému snímku by možná slušela kratší stopáž.   

Synecdoche, New York (Synecdoche, New York)
USA 2008, české titulky
Režie: Charlie Kaufman
Hrají: Philip Seymour Hoffman, Samantha Morton, Michelle Williams, Catherine Keener, Emily Watson, Dianne Wiest, Jennifer Jason Leigh, Hope Davis, Tom Noonan
Premiéra v ČR 23. dubna 2009