Deset zajímavostí aneb Co jste možná o U2 nevěděli


Počítáte se mezi fanoušky U2. Máte všechny jejich desky, s napětím čtete každou novou recenzi, za lístek na koncert byste dali tisícovky. Věděli jste ale třeba to, kdy U2 poprvé vyprodali koncert? Co Bono užívá na hlasivky? Nebo kdo z kapely nedohrál kompletní koncert? Koule.cz pro vás připravila deset zajímavostí, které vám možná utekly. 

1. Na dámských záchodcích. Nahrávací smlouvu s Island records kapela U2 v roce 1980 nepodepsala nikde jinde než na dámských záchodcích. Kde? V londýnském Lyceum Ballroom.

2. Bono bez Voxe. Frontmanovi U2 Bonovi se už dávno neříká Bono Vox, ale jen Bono. Bono sice dostal přezdívku Vox (neboli hlas) hned v začátcích kariéry, rychle se ale začala používat jen první část jeho jména. Podle fanoušků U2 píšou jméno „Bono Vox“ jen ti, kdo toho o U2 příliš nevědí.

3. Clayton prvním manažerem kapely. Poté, co baskytaristu Adama Claytona vyhodili ze školy (prý se na chodbě  objevil v rouše Adamově, oficiální stanovisko ovšem znělo: po vzájemné dohodě), se stal prvním manažerem U2. Na svém postu vydržel až do chvíle, kdy Bill Graham, přítel kapely a novinář z Hot Press Magazíne, U2 představil Paulovi McGuinnessovi. Pak se manažerského postu ujal právě zkušenější Guinness.

4.  Alergie. Bono je alergický na červené víno.

5. Clayton jako jediný neodehrál koncert. Baskytarista Adam Clayton je jediným členem kapely, který neodehrál jeden kompletní U2 koncert spolu s ostatními členy a musel  být nahrazen basovým technikem. Stalo se tak v Sydney 26. listopadu 1993 z důvodu zapíjeného rozchodu s modelkou Naomi Campbell. Druhý den už byl ale Clayton na svém místě a následující show, kterou televize vysílala do celého světa,  mohla proběhnout bez komplikací.

6.  Ztráty. Skoro před každou novou deskou se kapele něco ztratí či jí někdo něco ukradne. Ať už jde o master k desce nebo samotnou nahrávku (například poslední deska No Line On the Horizon utekla ven samotnému vydavatelství asi deset dní před oficiálním datem vydání) či Bonovy deníčky. Ven uniklo i album How to Dismantle An Atomic Bomb v roce 2004. Fanoušci si tehdy mohli poslechnout nahrávky pořízené ve Francii na pláži u Bonova domu, protože Bono pouštěl nové písničky příliš nahlas. Známé je též odcizení nahrávek během práce na albu Achtung Baby, tehdy pásky kapele omylem vynesla uklízečka. Půl roku před vydáním alba se tehdy písničky objevily na pirátském LP, U2 se ale od těchto nahrávek distancovali s odůvodněním, že nejde o finální tracky.

7. Poprvé vyprodali Londýn. První vyprodaný koncert mimo Irsko absolvovali U2 11. července 1980 v londýnském Moon Clubu.

8. Na hlasivky sůl. Aby si Bono udržel hlasivky v kondici, kloktá vodu se solí.

9.  The Edge a jeho deska. Kytarista U2 The Edge je prvním členem kapely, který se již na podzim roku 1983 podílel na jiném hudebním projektu mimo kapelu. Album, na které nahrál kytary v písničkách Snake Charmer a Hold On to Your Dreams, se jmenuje Snake Charmer. Na desce se podíleli také baskytarista a skladatel Jah Wobble a zpěvák Holger Czukay.

10. Skladba pro film. V roce 2005 napsali Bono a The Edge pomalou skladbu Don’t Come Knocking pro stejnojmenný film Wima Wenderse. V písničce po boku Bona zpívá Andrea Corr.