Dešifrovací příručka: Udělejte si pořádek ve filmech o Enigmě

ivaprivrelova

Do kin dorazil film The Imitation Game, jeden z letošních oscarových kandidátů. Drama o životě asociálního gay génia Alana Turinga český distributor přejmenoval na Kód Enigmy - jako kdyby filmů s Enigmou už tak nebylo dost. Který je který? A kolik mají společného s opravdovou Enigmou?

Kód Enigmy

rok: 2014
žánr: biografické drama
národnost: američtí producenti i scenárista, norský režisér, natáčené v Británii
hlavní hrdina: Alan Turing (Benedict Cumberbatch)
úspěch: komerčně nejúspěšněji nezávislý film loňska (zatím 132 milionů v kinech), 8 nominací na Oscara, výborné recenze
obsah: drama o životě Alana Turinga, nesnesitelně brilantního britského matematika. Film se soustředí na jeho válečné úsilí z let 1939 až 1941 rozluštit v Bletchley Parku německý šifrovací kód Enigma, hlavním tématem je ovšem význam odlišnosti a outsiderů.
historická přesnost: Běžná. Historie je přizpůsobena příběhu – dekódování vypadá jednodušeji, Turing vypadá geniálně, špionážní zápletka je zesílena, vztah Alana s Joan taky a dešifrovací mašina se nejmenovala Christopher. Poláci, jejichž zkušenosti a znalosti Britové využili, jsou jen zmíněni jako ti, kteří stroj propašovali do Británie. 

MINIRECENZE: 80 %

Elegantní Kód Enigmy upozorňuje na dva génie: Turinga a Cumberbatche

Filmové zpracování krušného a do nedávna nepříliš známého osudu osamělého génia Alana Turinga, muže, který výrazně pomohl rozluštit Enigmu a tím zkrátit druhou světovou válku, na první pohled vypadá jako film natočený na zakázku pro Oscary. Je krásně retro, jeho zajímavý příběh autoři podávají vkusně a přehledně, herci v něm dobře vypadají a dobře hrají, nechybí vtip ani dojetí, hlavní poselství o výjimečnosti outsiderů se dá rozluštit velmi snadno. První scénář amerického fanouška Sherlocka, zprodukovaný mj. dvěma dalšími debutanty, je ovšem na americký mainstream neobvykle elegantně zrežírován Norem Mortenem Tyldumem (Lovci hlav), jenž plynule střídá tři časové roviny. Film navíc dokáže původní název The Imitation Game aplikovat na několik vzorců chování a jeho hlavní hvězda Benedict Cumberbatch umí odlišit Turinga od Sherlocka tak přesně a jemně, že to je taky známka génia.

Kód Enigmy
drama, UK/USA, 114min
Režie: Morten Tyldum
V kinech od 29. ledna 2015

Enigma

rok: 2001
žánr: špionážní romantický thriller
hlavní hrdina: Thomas Jericho (Dougray Scott)
národnost: britská koprodukce s britskými herci, režisérem a scenáristou Tom Stoppardem, který zadaptoval knihu Roberta Harrise. Producentem byl i Mick Jagger, který zapůjčil vlastní stroj Enigma.
úspěch: 15 milionů dolarů v kinech, celkem pozitivní recenze, tři nominace na britské nezávislé filmové ceny BIFA
obsah: Mladý génius musí v roce 1943 v Bletchley Parku dešifrovat německý kód Enigma, poté, co ho nacistické ponorky změnily. Navíc u toho potají vyšetřuje, co se stalo s milovanou ženou, a odhalí tak, že britská vláda schválně tutlala pravdu o katyňském masakru.
historická přesnost: Nízká. Fiktivní příběh z historie jen vychází. Turing tu neexistuje, Polák je hlavní zrádce, hlavní postavy jsou smyšlené.  

Ponorka U-571

rok: 2000
žánr: válečná akce
hlavní hrdina: americké námořnictvo v čele s Matthewem McConaugheym
národnost: hrdě americká
úspěch: Oscar za střih zvuku a oscarová nominace za zvuk, 127 milionů dolarů v kinech, hlavně v USA mírně nadprůměrné recenze
obsah: V roce 1942 je americká ponorka vyslána na misi, při níž má z té německé sebrat Enigmu. Po zásahu nepřítele se ovšem musí její posádka nalodit na poničenou a teď už i prázdnou německou ponorku U-571 a s ní vítězně doplout do spojeneckých vod.
historická přesnost: Skoro nulová. Profesionálně odvedený napínavý snímek historii potápí pod tíhou svého patriotismu. Proti jeho nepřesnostem protestovalo dost kritiků i britský premiér Tony Blair. Američani totiž nezískali jako první námořní Enigmu, to zvládli Britové. Navíc kód rozluštili ještě před vstupem USA do války. Skutečná U-571 nikdy nebyla zajata, až potopena v roce 1944. Australany.

Enigma

rok: 1983
žánr: špionážní thriller
hlavní hrdina: špion Alex Holbeck v podání Martina Sheena
národnost:
britsko-francouzsko-americká, francouzský režisér
úspěch: v amerických kinech tehdy film vydělal necelých 900 tisíc dolarů, hodnocení průměrné
obsah: Agent CIA se vrací do východního Německa, odkud utekl, aby tam ukradl Enigmu a zachránil tak skupiny sovětských disidentů před komandem speciálně vycvičených a všehoschopných agentů KGB.
historická přesnost: Nedůležitá. Podle recenze New York Times je film absurdně drsný a povrchní. 

The Turing Enigma

rok: 2011
žánr: podivný thriller
hlavní hrdina: Dr. Block
národnost: velmi levný britský film, který je dostupný na YouTube a nevypadá příliš profesionálně
úspěch: žádný, ale má svou stránku na IMDb
obsah: Během oslav sto let od narození Alana Turinga se objeví chybějící Turingův zakódovaný vzkaz, který by mohl vyřešit sto let starou hádanku, jež sebou přinese věčnou akademickou slávu a světový chaos…
historická přesnost: Turing schválně sní otrávené jablko, jak pravděpodobně učinil i v roce 1954. Jinak se většina odehrává v černobílé současnosti.  

Témata:,