Děsivé vzpomínky na tanec s Bašírem


Izraelské animované drama Valčík s Bašírem, které boduje na světových festivalech a sbírá prestižní filmové ceny, mělo 22. ledna premiéru v českých kinech. Válečný dokument je založen na autobiografických vzpomínkách režiséra Ariho Folmana z první libanonské války.

„Válka je neuvěřitelně zbytečná věc. Žádná sláva, žádné hrdinství. Ve skutečnosti probíhá tak, že nějaký mladíček ani neví, kam jde, střílí, ani neví na koho, někdo ho zastřelí nebo postřelí, ani neví kdo, a pak se vrací domů a snaží se na všechno zapomenout. Někdy se mu to podaří, ale většinou ne.“ Slova režiséra Ariho Folmana vystihují poselství jeho animovaného dramatu Valčík s Bašírem. Folman ho nejen režíroval a produkoval, ale napsal k němu také scénář podle vlastních válečných zkušeností. Jedné animované postavě propůjčil i svůj hlas. Neobvyklým způsobem se mu podařilo propojit dokumentární formu s osobitým stylem animace (kombinace tzv. flashové, klasické a 3D animace). „Mluvící hlavy“ a fakta se nenásilně doplňují s akčními scénami i představami. To vše obohacuje skvěle vybraná hudba Maxe Richtera.

Hledání pravdy o masakru
Ari Folman zkoumá prostřednictvím filmu vlastní minulost a snaží se dát dohromady poztrácené střípky hrůzných zážitků z libanonské války, které už vytěsnil z paměti. Jako řadový voják izraelské armády se na začátku osmdesátých let zúčastnil okupace západního Bejrútu a s pomocí vzpomínek svých tehdejších spolubojovníků se snaží dopátrat pravdy o masakru v palestinských uprchlických táborech. Genocida provedená na stovkách civilních obětí byla krutou odpovědí na násilnou smrt libanonského prezidenta Bašíra Džamáíla. Izraelští vojáci se poté museli vyrovnávat s vlastním svědomím a buď se jim povedlo zážitky zaplašit (stejně jako hlavnímu hrdinovi Arimu), nebo je dodnes pronásledují děsivé noční můry, jako některé Ariho přátele. Ti jsou stejně jako hlavní hrdina skuteční, a většina z nich také namluvila své animované postavy.

Podívejte se na ukázku z filmu Valčík s Bašírem

Tvůrcům snímku se podařilo vyvrátit mýtus, že animace nedokáže vzbudit hrůzu v očích diváka v takové míře, jako ji vyvolají autentické záběry z války. Přesto se na konci filmu objeví několik reálných záběrů na oběti masakru v uprchlických táborech, které jen umocní divákův šok z lidské bestiality a nesmyslnosti válčení. Použité technice animovaného filmu lze také připsat plus za možnost natočit snové scény, které by v hraném dokumentu pravděpodobně nepůsobily tak kompaktně a přirozeně.

Valčík s Bašírem (Waltz with Bashir)
Izrael/Německo/Francie, 2008, hebrejsko-německá verze, české titulky.
Režie Ari Folman, namlouvají Ari Folman, Ron Ben-Yishai, Ronny Dayag, Dror Harazi a další
Premiéra v ČR 22. ledna 2009