Desku Lila Wayna zachránilo dvanáct měsíčků

KatarínaStraková

Dlouho ohlašovaná deska Tha Carter IV od amerického rappera Lila Wayna pokračuje v duchu předchozích částí. Jako tomu bývá u vícedílných filmů, i u Tha Carter platí pravidlo „nejlepšího prvního“. Písničky na aktuální desce sice nejsou ani trochu objevné, Wayne v nich ale přesto hýří sebevědomím.

Muzika Lila Wayna mi vždycky páchla odporně pokryteckým aromatem a od druhého dílu Carter-ságy marně doufám, že další část už nepřijde. Snad právě proto, že jsem od Tha Carter IV čekala to nejhorší, mě Wayne tentokrát ani trochu nezklamal.

Audio: Nový Lil Wayne v YouRadiu

S autorskými právy si tenhle rapper dvakrát hlavu nedělá, například v Blunt Blowin nepokrytě vykrádá refrén Eminemova Sing For the Moment. Na druhou stranu si tentokrát dal větší námahu s hudebními podklady. Tha Carter IV je mnohem popovější album než jeho předchůdce, Wayne na něm často sahá pro smyčce a boří prsty do kláves piana. Občas sice stále dokola opakuje ten samý motiv (například v pilotním singlu 6 Foot 7 Foot), vedle Abortion nebo John s příjemným hlasem Ricka Rosse mu to ale odpustíte.

Lil Wayne – Blunt Blowin

http://www.youtube.com/watch?v=Jl3QmFHk7D4

O dvanácti měsíčkách
Očekávat od Lila Wayna alespoň z osmdesáti procent kvalitní desku je podobně naivní, jako posílat Mařenku v zimě pro jahody. Ještěže oba našli svých dvanáct měsíčků. U Wayna mezi hosty jednoznačně exceluje lyrický baryton Johna Legenda ve skladbě So Special, sníh taje i pod trochu legračním T-PainemHow to Hate nebo pod DrakemShe Will.

Lil Wayne feat. John Legend – So Special

Naopak ohavně buržoazní je Wayne v písničce President Carter, kde se bezvýsledně pokouší o navození atmosféry podzemní temnoty americké politické mafie; na tomhle tracku a vlastně i na textech mnoha dalších skladeb jde jedinečně demonstrovat rapperovo bezdůvodně obrovské sebevědomí. Ostatně i levné líbivé fráze stylu život je děvka a smrt je její sestra byste hledali spíš v deníčku tápajícího puberťáka než v textech osmadvacetiletého otce čtyř dětí.

Lil Wayne – President Carter

http://www.youtube.com/watch?v=ZLJ-LUna6uE

Ne, Lil Wayne svou novinkou nepřekvapil. Co kdyby se ve třiceti opravdu odebral do důchodu, jak sliboval, a přestal hudební trh zaplavovat zdánlivě nekončící ságou Tha Carter?

Lil Wayne - Tha Carter IVLil Wayne – Tha Carter IV
Vydavatelství: Universal Republic
Celkový čas: 60:20
seznam skladeb: Intro, Blunt Blowin, Megaman, 6 Foot 7 Foot (feat. Cory Gunz), Nightmares of the Bottom, She Will (feat. Drake), How To Hate (feat. T-Pain), Interlude (zpívá Tech N9ne), John (feat. Rock Ross), Abortion, So Special (feat. John Legend), How To Love, President Carter, It´s Good (feat. Drake a Jadakiss), Outro

Témata:,