Děti, které si pamatují minulé životy

David Šohaj

V naší moderní a často i ateistické společnosti rozhodně ne všichni věří na nějaké nadpřirozeno, posmrtný život nebo dokonce reinkarnaci. Jistě, věda jde dopředu mílovými kroky a nic podobného se zatím neprokázalo ani z nejmenšího náznaku. Na druhou stranu jsme ale ve světě kolem nás občas svědky událostí a případů, které si prostě nedovedeme vysvětlit – a co hůř, nedokážou to nijak uspokojivě objasnit právě ani ti vědci. A tak občas musíme i s tím největším sebezapřením uznat, že něco jde prostě mimo nás. Pojďme se podívat na nejslavnější a nejpodivnější případy dětí, které si údajně pamatují své minulé životy. Zdá se vám to šílené? No nebojte se, nám úplně stejně.

Jim Tucker – reinkarnace a věda

I když by se na první pohled mohlo zdát, že podobná témata patří do science fiction, ezoterické nebo náboženské literatury, problematikou se skutečně zabývají i renomovaní světoví vědci. Jim Tucker, psycholog z univerzity v americké Virginii, je jedním z těch nejznámějších. V roce 2008 po mnohaletém pátrání publikoval výsledky svého výzkumu v prestižním vědeckém časopisu Explore. Tam shrnul ty nejzajímavější a nejpodivnější případy.

Sam Taylor

Tento americký chlapec se narodil 18 měsíců poté, co zemřel jeho dědeček. Poprvé si na detaily minulého života vzpomenul, když mu byl asi rok. Asi o půl roku později měl svému otci, který mu zrovna měnil plenky, říct něco ve smyslu: „Když jsem byl v tvém věku, už jsem si měnil plenky úplně sám.“ Později začal stále více mluvit o tom, že dříve byl právě svým vlastním dědečkem. Nakonec už vyprávěl takové detaily, že si všichni kolem byli jisti, že je prostě nemohl získat nijak jinak, než že se z něj převtělil. Věděl například, že sestra jeho dědečka byla v mládí zavražděna a že jeho babička používala v posledních dědečkových dnech kuchyňský robot k přípravě mléčných koktejlů. Jak to vysvětlíte?

Ryan

Ryanovo příjmení zůstalo v anonymitě, nicméně víme, že jeho příběh začal asi v době, když mu byly čtyři roky. Tehdy měl během noci pravidelně zažívat nesnesitelné noční můry. Když mu bylo pět, oznámil své matce, že ví, že v minulosti žil život někoho jiného. Často mluvil o jakémsi návratu domů do Hollywoodu a prosil matku, aby ho tam vzala. Řekl jí podrobnostmi vyšperkované příběhy o setkání s hvězdami filmu nebo Broadwaye, a dokonce si vzpomněl na ulici, ve které měl v minulém životě bydlet. Když se celý případ začal blíže zkoumat, ukázalo se, že všechny indicie sedí na Martyho Martyna, který byl v Hollywoodu jedním z nejvlivnějších agentů – bohužel předčasně zemřel v roce 1964.

Chanai Choomalaiwong

Když tomuhle klukovi z Thajska byly tři roky, začal pořád opakovat, že dříve byl učitelem jménem Bua Kai, který byl zastřelen při jedné cestě do školy. Neustále chtěl poznat Bua Kaiovy rodiče, a dokonce přesně znal místo, kde žili. Nakonec přesvědčil svou babičku, aby ho tam vzala, a ta uvedla, že poté, co vystoupili z autobusu, ji vnuk zavedl až do domu a všechny přítomné dobře znal. Fascinující bylo také to, že malý chlapec měl s obětí společné i fyzické rysy. Malý Chaian měl na zadní straně hlavy mateřská znaménka přesně v místech, kde střelili nebohého učitele!